4 kroki, w jaki sposób edytować zdjęcia?

W jednym z naszych poprzednich wpisów wspomnieliśmy o najpopularniejszych darmowych programach do obróbki zdjęć. Przyszedł więc czas, żeby wytłumaczyć, na czym najbardziej skupić się podczas przygotowania zdjęć do wywołania. Dowiedz się, w jaki sposób edytować zdjęcia i na co zwrócić największą uwagę.

Zanim zdecydujesz się wywołać zdjęcia lub wydać je w formie fotoksiążki, możesz je odpowiednio przygotować. Wyjaśniamy krok po kroku, w jaki sposób edytować zdjęcia. Wiemy już, że potrzebujemy odpowiedniego programu graficznego. Tych znajdziemy w inter­necie całe mnóstwo i warto spróbować kilka z nich, żeby przekonać się, który oferuje najwięcej możliwości. Niezależnie od programu trzeba skupić się na kilku najważniejszych aspektach.

1. Wykadruj i obróć

Pierwszym krokiem do odpowiedniej edycji zdjęcia jest jego właściwe wykadrowanie i ob­ró­ce­nie. Nie zawsze nasze zdjęcia będę dobre. Może jakiś obiekt pojawił się nam niespodziewanie w kadrze? Może nierówno złapaliśmy linię horyzontu? Wszystko to będziemy mogli naprawić w każdym prostym programie graficznym. Najpierw obracaj – potem wykadruj.

2. Popraw balans bieli, jasność i kontrast

Nie jest to koniecznie w każdym przypadku. Wszystko zależy od tego, jakie miałeś światło podczas fotografowania oraz w jaki sposób ustawiony był sprzęt. Jeśli okaże się, że coś trzeba poprawić komputerowo musisz wiedzieć, że w większości przypadków programy graficzne potrafią automatycznie ustawić balans bieli. Jeśli jednak efekt nie zadowoli nas w pełni, możemy tego dokonać ręcznie, grzebiąc w opcjach „balans kolorów”.

Inaczej sprawa ma się w przypadku jasności i kontrastu. Tego rodzaju edycji wymaga większość zdjęć. Odpowiednie narzędzia są dostępne w programach graficznych, gdzie z łat­woś­cią poprawimy parametry zdjęcia, dostosowując światło, jasność cieniów i półtonów.

3. Zadbaj o barwę i nasycenie

Omówieniem narzędzi zmiany barwy i nasycenia kolorów musimy zajść się osobno. Z bar­dzo prostego powodu. Narzędzia do poprawy barwy i nasycenia kolorów umożliwiają bowiem poprawienie każdego koloru z osobna. Wybierając jednak tę opcję, możemy zająć się albo pojedynczą barwą, albo wszystkimi naraz. Można odrobinę poeksperymentować, ale nie warto decydować się na drastyczne zmiany kolorów.

4. Pamiętaj o wyostrzeniu

Ostatnim krokiem edycji zdjęcia przygotowanego do wywołania jest usunięcie szumów oraz wyostrzenie zdjęcia. Nie trzeba być graficznym geniuszem, żeby sobie z tym poradzić. Odpowiednie narzędzia znajdziemy w programach do edycji zdjęć. Zanim wpro­wa­dzisz na dobre zmiany, uruchom podgląd i obserwuj, czym one skutkują.