Jak robić zimowe zdjęcia?

Wszyscy z niecierpliwością czekamy na śnieg. A kiedy już spadnie, koniecznie wybierzcie się na spacer, weźcie do ręki aparat i zróbcie piękne zimowe zdjęcia. Żeby jednak dobrze wyszły, pamiętajcie o kilku zasadach.

Jak ustawić światło?

Zimą, często problematyczne jest intensywne słońce, które odbija się od śniegu. Za­bu­rzo­na zostaje wówczas praca światłomierza w aparacie i często zdjęcia wychodzą nie­doś­wiet­lone. Czy można temu zaradzić? Oczywiście, że tak.

Wystarczy ustawić w aparacie programu do zdjęć na śniegu/plaży, który uwzględnia zbyt dużą ilość światła. Można również dokonać tzw. kompensacji ekspozycji, czy­li skorygowania ilości światła. Zwiększenie o jedną jednostkę EV, odpowiada dopływowi dwukrotnie większej ilości światła.

zdjecia-zimowe-01

Co zrobić, żeby śnieg był biały?

Kolejny problem z zimowymi zdjęciami, to nienaturalne kolory. Śnieg wychodzi czasami żółty, innym razem szary, a jeszcze innym niebieski. Ma to wiązek z pogodą. Przy po­chmur­nym niebie i mgle światło jest mocno rozproszone, co powoduje, że barwa jest przesunięta w kierunku koloru niebieskiego. Co zrobić, żeby śnieg był biały? Wystarczy włączyć w aparacie funkcję balans bieli i odpowiednio ją ustawić.

Jak wypaść dobrze na zimowych zdjęciach? 

Zimą często robimy zdjęcia ludzi w ruchu, np. zjeżdżających na nartach albo bawiących się w śniegu. Żeby takie zdjęcia wyszły jak najlepiej, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Po pier­wsze włącz funkcję Sport, która ułatwia robienie zdjęć w ruchu. Jeśli to nie za­dzia­ła skieruj aparat na poruszający się obiekt, ustaw odpowiednią ostrość, podążaj aparatem za obiektem, a gdy znajdzie się w odpowiednim punkcie, dociśnij spust.

zdjecia-zimowe-02

Pamiętaj, że z zimowych zdjęć możesz zrobić piękną fotoksiążkę. W OleMole przy­go­to­wa­liś­my specjalne zimowe szablony fotoksiążek. Zobacz.