Poradnik fotografowania: Pakuję aparat i wyjeżdżam w góry!

Zaczęły się ferie. Część z Was pewnie wybiera się w góry, by poczuć prawdziwe zimowe szaleństwo. Pamiętajcie, żeby z takiej wyprawy przywieźć dużo zdjęć. Jeżeli zastanawiacie się, jak zrobić udane zdjęcia w górach, koniecznie zobaczcie nasz poradnik. 

Będąc na wyjeździe w górach nie obędzie się bez zdjęć – na stokach, szlakach tu­rys­tycz­nych, w karczmach itp. Co zrobić, aby zdjęcia oddawały  piękno i klimat górskich kraj­obra­zów? Trzymajcie się naszych wskazówek.

1. Róbcie zdjęcia panoramiczne

Aby oddać piękno gór, koniecznie skorzystajcie z funkcji robienia zdjęć panoramicznych, którą można znaleźć w wielu aparatach a nawet telefonach. Jeżeli chcecie, aby góry na zdjęciach wyglądały tak okazale, jak w rzeczywistości, musicie wykonać kilka zdjęć, a następnie połączyć je w jedno.

Ustaw aparat na pierwszej scenie, od której rozpoczniesz rejestrację panoramy i do­bierz odpowiednie parametry (ostrość, migawkę i przysłonę). Fotografuj po­szcze­gól­ne sceny jedną po drugiej, przesuwając aparat w linii poziomej.  Pamiętaj, aby nie zmieniać ustawień podczas rejestrowania poszczególnych scen, gdyż zdjęcia po zmon­to­wa­niu nie będą do siebie pasowały.

2. Zbuduj odpowiednią kompozycje zdjęcia

Fotografując krajobrazy bardzo ważne jest, aby zadbać o zadbać o od­po­wied­nią kom­po­zy­cję zdjęcia przez budowanie planów, czyli  ustawienie kadrów, na których jest wyraźny pierwszy plan, drugi i tło.

Trzeba również pamiętać o tzw. za­sa­dzie trój­­po­­dzia­­łu. Mu­si­cie wy­ob­ra­zić sobie, że zdjęcie po­dzie­lo­ne jest w po­zio­mie oraz w pio­nie na trzy identyczne czę­ści. Nie­któ­re apa­ra­ty wyś­wiet­lają ta­ką siat­kę na ekra­nie, co uła­twia usta­wie­nie odpo­wied­niej kom­po­zy­cji. Kiedy już macie podzielone zdjęcie, powinniście umieść główny obiekt w tzw. mocnych punktach, czyli tam gdzie przecinają się linie lub w poszczególnych kwa­dra­ci­kach utworzonych przez te linie. Nie ustawiajcie głównego obiektu na środku.  Zdjęcia mają być niesymetryczne, bo wówczas najlepiej się je ogląda.

3. Pstrykaj jak najwięcej zdjęć

Na wyjeździe w górach nie obejdzie się bez nart. Zrobić dobre zdjęcie osobie, która mknie po stoku to nie lada wyzwanie. Jest jednak na to sposób. Najprościej ustawić w aparacie tzw. funkcję sport. Możecie również włączyć funkcję tzw. zdjęć seryjnych, wówczas aparat wykona kilkanaście zdjęć podczas jednego naciśnięcia spustu. Daje to większe szanse na znalezienie tego najlepszego ujęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *