Poradnik fotografowania: Pakuję aparat i wyjeżdżam w góry!

Zaczęły się ferie. Część z Was pewnie wybiera się w góry, by poczuć prawdziwe zimowe szaleństwo. Pamiętajcie, żeby z takiej wyprawy przywieźć dużo zdjęć. Jeżeli zastanawiacie się, jak zrobić udane zdjęcia w górach, koniecznie zobaczcie nasz poradnik. 

Będąc na wyjeździe w górach nie obędzie się bez zdjęć – na stokach, szlakach tu­rys­tycz­nych, w karczmach itp. Co zrobić, aby zdjęcia oddawały  piękno i klimat górskich kraj­obra­zów? Trzymajcie się naszych wskazówek.

1. Róbcie zdjęcia panoramiczne

Aby oddać piękno gór, koniecznie skorzystajcie z funkcji robienia zdjęć panoramicznych, którą można znaleźć w wielu aparatach a nawet telefonach. Jeżeli chcecie, aby góry na zdjęciach wyglądały tak okazale, jak w rzeczywistości, musicie wykonać kilka zdjęć, a następnie połączyć je w jedno.

Ustaw aparat na pierwszej scenie, od której rozpoczniesz rejestrację panoramy i do­bierz odpowiednie parametry (ostrość, migawkę i przysłonę). Fotografuj po­szcze­gól­ne sceny jedną po drugiej, przesuwając aparat w linii poziomej.  Pamiętaj, aby nie zmieniać ustawień podczas rejestrowania poszczególnych scen, gdyż zdjęcia po zmon­to­wa­niu nie będą do siebie pasowały.

2. Zbuduj odpowiednią kompozycje zdjęcia

Fotografując krajobrazy bardzo ważne jest, aby zadbać o zadbać o od­po­wied­nią kom­po­zy­cję zdjęcia przez budowanie planów, czyli  ustawienie kadrów, na których jest wyraźny pierwszy plan, drugi i tło.

Trzeba również pamiętać o tzw. za­sa­dzie trój­­po­­dzia­­łu. Mu­si­cie wy­ob­ra­zić sobie, że zdjęcie po­dzie­lo­ne jest w po­zio­mie oraz w pio­nie na trzy identyczne czę­ści. Nie­któ­re apa­ra­ty wyś­wiet­lają ta­ką siat­kę na ekra­nie, co uła­twia usta­wie­nie odpo­wied­niej kom­po­zy­cji. Kiedy już macie podzielone zdjęcie, powinniście umieść główny obiekt w tzw. mocnych punktach, czyli tam gdzie przecinają się linie lub w poszczególnych kwa­dra­ci­kach utworzonych przez te linie. Nie ustawiajcie głównego obiektu na środku.  Zdjęcia mają być niesymetryczne, bo wówczas najlepiej się je ogląda.

3. Pstrykaj jak najwięcej zdjęć

Na wyjeździe w górach nie obejdzie się bez nart. Zrobić dobre zdjęcie osobie, która mknie po stoku to nie lada wyzwanie. Jest jednak na to sposób. Najprościej ustawić w aparacie tzw. funkcję sport. Możecie również włączyć funkcję tzw. zdjęć seryjnych, wówczas aparat wykona kilkanaście zdjęć podczas jednego naciśnięcia spustu. Daje to większe szanse na znalezienie tego najlepszego ujęcia.