4 sposoby na rodzinne zdjęcia

Oglądając tradycyjne rodzinne albumy albo oprawione fotografie zauważcie, że bez względu na okoliczność, zdjęcia są wykonywane w jeden i ten sam sposób. Por­tre­to­wa­ni członkowie rodziny zazwyczaj zastygają w jednej mimice, „ustawiając się” do zdjęcia w wymuszonej pozie. Rodzinne fotograficzne pamiątki nie muszą być schematyczne, a co za tym idzie nudne. Istnieje kilka sposobów na przełamanie tradycyjnej fotografii rodzinnej. Poznajcie 4 sposoby na rodzinne zdjęcia.

1. Bądźcie spontaniczni

Rodzinne spotkania są doskonałą okazją do zrobienia zdjęcia. Nauczcie się mieć aparat ciągle przy sobie i gdy tylko nadarza się odpowiedni moment – róbcie zdjęcia bez informowania o tym osób portretowanych. Nie ustawiajcie siebie nawzajem. Dobrze uchwycona postać nie musi kierować oczu w stronę obiektywu. Fotografujcie siebie nawzajem w swoich naturalnych pozach z charakterystyczną mimiką. Dzięki temu zyskacie to, co najważniejsze w fotografii – prawdziwe emocje.

2. Nie musisz robić super zdjęć

Poruszone zdjęcia, niepodręcznikowa perspektywa – może nie powinny się zdarzyć w fo­to­gra­fii profesjonalnej, ale przyznajcie sami, że niektóre ujęcia aż się o to proszą. Poruszone zdjęcia są nieuniknione w zabawie z dziećmi, czy podczas tanecznych czy sportowych szaleństw. Oczywiście, można próbować ujarzmić ruch na fotografii, włączając tryb sportowy, który zapewni najniższą czułość i najkrótszy czas migawki. Zanim jednak zmienimy parametry, spróbujmy wykonać kilka ujęć bez wspomnianego trybu. Może któreś z nich będzie idealnie odzwierciadlało minioną chwilę.

Nie bójmy się również eksperymentów z perspektywą. Jeśli stawiamy na spontaniczność, nie musimy fotografować postaci en face. O wiele oryginalniejsze będą zdjęcia wykonane z góry, uchwycone profile twarzy, a nawet z pozycji leżącej. Zabawy z perspektywą idealnie sprawdzą się w zdjęciach grupowych.

3. Nie unikaj samowyzwalacza i selfie

Nic nie stoi na przeszkodzie, by rodzinne chwile uchwycić aparatem za pomocą sa­mo­wyz­wa­la­cza. Nie inaczej jest z modnym selfie. Tak wykonane zdjęcia jednak wymagają od osób portretowanych „ustawienia się” i są mniej spontaniczne, bo każdy ma świadomość, że właśnie wykonywane jest zdjęcie. Wiele zależy jednak od dobrego humoru rodziny, okoliczności i tła.

4. Wykonaj fotoksiążkę z rodzinnych sesji

Jeśli stawiasz na oryginalne zdjęcia z rodzinnych spotkań, postaw również na nie­ba­ga­tel­ną pamiątkę fotograficzną. Fotoksiążka OleMole.pl idealnie spełni tu swoje zadanie. Dzięki OleMole.pl masz możliwość skomponowania rodzinnego albumu wedle swego, nawet najbardziej szalonego pomysłu.