5 podpowiedzi, jak zrobić dobre zdjęcia w deszczu

Nadeszły dni słoty, nie oszczędzają nas deszcze i mgły. Ale to oczywiście nie powód, żeby odkładać do szuflad aparaty fotograficzne. Dżdżysta aura może się stać równie atrakcyjną inspiracją do wykonania zdjęcia, co romantyczne zachody słońca upal­nym latem. O czym trzeba pamiętać, sięgając po aparat w pochmurne, desz­czo­we dni?

Po pierwsze, chroń sprzęt fotograficzny przed wilgocią

Zanim zdecydujesz się na zdjęcia plenerowe w deszczu, zabezpiecz aparat. Możesz wykorzystać domowe sposoby, wkładając sprzęt do przeźroczystej szczelnej folii, w której samodzielnie wytniesz otwory na obiektyw. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie, gdy będziesz fotografował z zasłoniętych miejsc. Dodatkowo, po każdorazowym użyciu, chowaj aparat do nieprzemakalnej torby i wyciągaj go tylko wtedy, gdy jesteś zdecydowany wykonać zdjęcie.

Po drugie, wybieraj sceny, których dotąd unikałeś

W ciepłe, suche i słoneczne dni najczęściej uciekamy z aparatem w po­za­miej­skie krajobrazy. Deszcz natomiast to rewelacyjny towarzysz miejskich scenerii. Obiekty ar­chi­tek­to­nicz­ne, ulice i chodniki nabierają więcej blasku. Dlatego też dobrze wykonane zdjęcie w deszczu będzie bardziej wyraziste i ożywione, niż w zwykły dzień.

Po trzecie, kontroluj przysłonę i czas otwarcia migawki

Unikanie zdjęć w deszczu zazwyczaj wiąże się ze słabym naświetleniem sceny, z którym amatorzy fotografii boją się, że sobie nie poradzą. Nic bardziej mylnego. Można sobie poradzić z małą ilością światła, ustawiając odpowiedni czas naświetlania. Jeśli chcesz uchwycić deszcz w tzw. locie, fotografując pojedyncze krople, wówczas czas otwarcia migawki musi być możliwie krótki (minimum 1/250 s). Jeśli interesuje Cię uzyskanie efektu deszczowych smug, wydłuż czas naświetlenia (od 1/60 s).

Po czwarte, nie bój się zdjęć zza szyby

Nie bez przyczyny zdjęcia zza szyby są częstym motywem w fotografii artystycznej i re­kla­mo­wej. Eksperymentuj z głębią ostrości, skupiając się albo na kroplach „zawieszonych” na szybie, albo na obiekcie w dali. Pamiętaj, żeby wyłączyć lampę błyskową, gdyż krople wody odbiją światło.

Po piąte, zachowaj zdjęcia z deszczowej sesji

Nawet jeśli jesteś początkującym fotografem, warto zachować zdjęcia deszczowej aury. Ich przechowywanie najbardziej bezpieczne będzie w formie trwałej i atrakcyjnej fo­to­ksią­żki, którą możesz dowolnie sam skomponować, korzystając z inspiracji na OleMole.pl.


Zdjęcie w nagłówku: flickr.com/photos/statefarm