Jesienno-zimowe spacery z dziećmi sprzyjają dobrej zabawie. Podczas przechadzek milusińscy uwielbiają zbierać kolorowe liście, kasztany i żołędzie. Wykorzystaj te chwile, fotografując zaangażowanie i radość dzieci, a przyniesione „skarby jesieni” wykorzystaj podczas zabawy.
1. Zabawy na świeżym powietrzu
Późne popołudnia można wykorzystać na spacer z pociechami. Podczas takiego spaceru można maluchom zaoferować kilka ciekawych i kreatywnych zabaw. Ciekawym pomysłem jest zabawa „Leśny koncert”, polegająca na wykorzystaniu bogactwa lasu (szyszki, liście itp.) do stworzenia koncertu. Najpierw trzeba przygotować „instrumenty”, a następnie dzieci zaczynają na nich grać. Zabawa rozwija zdolności manualne oraz wyobraźnię maluchów.
Inna ciekawą zabawą jest „Posłuchaj, kto stuka”. Dzieci muszą odszukać przedmioty, które wytwarzają jakieś dźwięki, a następnie chowają się w swoich kryjówkach. Szukający musi ich odnaleźć za pomocą wystukiwania przez nich sygnałów.
2. Prace plastyczne z darów natury
Wszyscy znamy kreatywne zabawy plastyczne, podczas których wykorzystuje się przyniesione z lasu skarby. Możemy na przykład zrobić własnoręczną biżuterię z jarzębiny. Wystarczy ponawlekać na igłę z nitką jarzębinę, żeby stworzyć piękne bransoletki i korale. Starsze dzieci mogą to zrobić samodzielnie. Młodsze będzie trzeba przypilnować, żeby nie zrobiły sobie krzywdy.
Zabawą, którą kochają wszystkie dzieciaki jest tworzenie figurek z kasztanów i żołędzi. Do ich wykonania będziecie potrzebowali: kilkanaście żołędzi i kasztanów, szpikulca lub cyrkla, wykałaczek, zapałek, plasteliny i markera. W ten sposób można wykonać zabawne ludziki oraz zwierzątka.
3. Wykorzystaj zdjęcia ze spacerów
Twoje dzieci na pewno będą doskonale bawiły się również podczas oglądania zdjęć z Waszych wspólnych jesiennych spacerów. Wybierzcie wspólnie ulubione zdjęcia ivstwórzcie z nich fotoksiążkę. Będziecie mogli ją oglądać wiosną lub latem.
Najlepszym pomysłem na jesienną zabawę będzie połączenie wszystkich 3 wspomnianych zabaw w jedną. Najpierw możecie pójść do parku czy lasu, pobawić się i zebrać „dary natury”. Po przyjściu do domu przygotujecie postacie i zwierzęta z kasztanów i żołędzi. Ludziki i zwierzaki można postawić w różnych konfiguracjach wymyślając do nich historię. Zróbcie fotografię każdej ze scen. Z tak przygotowanych scenek przygotujecie autorską bajkę, którą następnie możecie wydać w formie fotoksiążki OleMole. Poniżej przykładowa fotoksiążka.