Na początku przygody z fotografią nie da się uniknąć pewnych błędów. Im szybciej je wyeliminujemy, tym zdjęcia będą ładniejsze i bardziej perfekcyjne. Przygotowaliśmy więc dla Was kilka rad, które pozwolą Wam uniknąć najczęstszych fotograficznych potknięć:) Dzisiaj podpowiemy, jak korzystać z lampy błyskowej?
Ostrożnie z lampą błyskową
Jeżeli chcecie, aby Wasze zdjęcia były jak najlepsze zapomnijcie o używaniu lampy błyskowej wbudowanej w aparacie. Daje ona płaskie i twarde światło, przez co zdjęcia wychodzą nienaturalne – kolory są przekłamane, a cały kadr sztucznie oświetlony. O wiele lepszy efekt dają lampy błyskowe zewnętrzne, niestety są dość drogie. Jeżeli jednak musicie użyć lampy błyskowej oto, co możesz zrobić, aby zdjęcia były udane:
- odsuńcie się od fotografowanego obiektu – jeżeli osoba, którą fotografujecie będzie zbyt blisko, flesz sprawi, że jej twarz będzie zbyt mocno oświetlona, a nawet „przepalona”. Dosyć, że takie zdjęcie będzie brzydkie, to niewiele będzie na nim widać. Jeśli zależy Wam na zbliżeniu, użyjcie zoomu lub wykadrujcie zdjęcie w programie graficznym. Wówczas zdjęcia będą odpowiednio doświetlone, a nie przepalone.
- sterujcie światłem – niektóre lampy zewnętrzne mają możliwość zmiany kierunku padania światła. Niestety nie można sterować lampami wbudowanymi do aparatów. Jest jednak sposób, aby temu zaradzić. Wystarczy przyłożyć pod lampę kawałek kartki papieru, bądź kartonu i skierować ją tak, aby światło padało w górę lub na boki. To jakiej użyjecie kartki wpłynie na kolor lub moc światła: biała kartka – rozproszy światło, pomarańczowa – ociepli światło, cienka kartka – przepuści część światła i sprawi, że będzie ono bardziej miękkie.
- zmniejsz moc światła – żeby błysk lampy nie był zbyt „ostry” można zmniejszyć jej moc. Niektóre aparaty mają taką funkcję w ustawieniach. Jest to jednak dość rzadkie. Można więc zmniejszyć moc światła ręcznie. Wystarczy zakleić lampę matową taśmą klejącą, bibułą lub zwykłą kartką. Z pewnością da to widoczne efekty.
Korzystałam z porad na stronie: fotoblogia.pl
Zdjęcie w nagłówku: flickr.com/photos/epsos/8554448156