A co powiecie na zdjęcia podwodne?

Zdjęcia pod wodą wśród amatorów fotografii ciągle wydają się być niedoścignioną sztuką. Nic bardziej mylnego. Nie musisz mieć drogiego sprzętu fotograficznego. Istnieje pewna alternatywna dla posiadaczy zwykłych aparatów cyfrowych. Przekonaj się 🙂

Jak przygotować aparat do podwodnych zdjęć?

Prawdziwi pasjonaci podwodnych krajobrazów wydają tysiące na aparaty pracujące w ekstremalnych warunkach. Jednakże wydajny kompakt wodoodporny, którym możesz pracować do 5 m pod wodą to wydatek rzędu 700­-800 zł. Jeśli natomiast posiadasz już aparat cyfrowy, warto zainwestować w specjalne wodoszczelne etui, które uchroni aparat przed zalaniem i przed zanieczyszczeniami takimi jak piasek, glony i mikroorganizmy.

Na rynku dostępne są zarówno futerały dla aparatów kompaktowych, jak i lustrzanek z wysuwanym obiektywem. Takie etui pozwoli Ci utrzymać czystość aparatu nie tylko podczas podwodnych sesji, ale także na plaży.

fot. flickr/dkeats/

fot. flickr/dkeats/

Pierwsze podwodne ujęcia

Zanim wypłyniesz z aparatem na szerokie wody, poćwicz w domu albo w basenie. Utrzymanie aparatu pod wodą nie należy do najłatwiejszych zadań. Osoby, które próbują wykonywać pierwsze ujęcia w środowisku wodnym są często zawiedzione kolorystyką zdjęcia. Warto wiedzieć, że światło pod wodą pracuje zupełnie inaczej niż na lądzie. Przede wszystkim jest rozproszone i w zależności od podłoża i flory ma też różne zabarwienie.

Najistotniejszym parametrem, który decyduje o jakości zdjęcia jest odpowiedni balans bieli. Aparaty przystosowane do pracy pod wodą mają tryb tematyczny i zazwyczaj automatycznie wybierają optymalne parametry pozwalające uzyskać najlepszy efekt fotograficzny.

fot. flickr/dkeats/

fot. flickr/dkeats/

Amatorska fotografia podwodna – jak osiągnąć najlepsze efekty?

Jeśli Twój aparat nie posiada trybu podwodnego i automatycznego balansu bieli, wy­ko­rzys­taj lampę błyskową. Ze względu na duże rozproszenie światła w wodzie, zasięg lampy jest dużo mniejszy niż na lądzie, dlatego też aby zrobić jak najbardziej wyraziste zdjęcie musisz wykonać zdjęcie maksymalnie zmniejszając dystans między Tobą a bohaterom zdjęć.

Sprawdzi się tu również funkcja makro powszechnie dostępna w aparatach cyfrowych. Intrygujące kolorowe podwodne zdjęcia, które dumnie prezentują kolorowe czasopisma branżowe nie muszą być jedynym kanonem piękna fotografii podwodnej. Interesujące są także zdjęcia czarno-­białe.

fot. flickr/dmap/

fot. flickr/dmap/

Pamiętaj, że im głębiej w wodę, tym mniej światła. To trudne środowisko dla aparatów, nawet tych profesjonalnych. Aby zdjęcie wykonane w takich warunkach było efektowne, powinieneś ustawić wysokie nasycenie kolorów oraz kontrast, pamiętając o włączeniu lampy błyskowej.


zdjęcie w nagłówku: flickr.com/photos/wilprz/