Dzieci w obiektywie: jak robić dobre zdjęcia swoich pociech?

Jednym z najważniejszych tematów fotoamatorów są ich dzieci. Dobrze wykonane zdjęcia można potem umieścić w fotoksiążce i podarować na przykład w prezencie dziadkom. Dziecko to „żywioł” trudny do sfotografowania. Jak robić dobre zdjęcia swoich pociech?

Wdzięczny temat do zdjęć

Dzieci są idealnym tematem do zdjęć. Tematem bardzo trudnym i wymagającym. Nie można oczekiwać, że dziecko stanie przed obiektywem i będzie pozować, tak jak będziemy chcieli. Fotografując dziecko, dobrze będzie trzymać się kilku prostych zasad.

Nie licz na pozowane zdjęcia

Nie liczmy na to, że dziecko będzie cały czas uśmiechnięte. Dobrze będzie uchwycić cały wachlarz emocji, jakie towarzyszą w chwili robienia zdjęcia. Podstawowym błędem, jaki popełniamy fotografując dziecko, to próba „wymuszenia” na maluchu pozy podczas wykonywania zdjęć.

Wołamy do dziecka: „popatrz na mamusię”, „uśmiechnij się”, „obróć się do mnie” itd. Zapominamy, że najważniejsze jest spontaniczne podejście do fotografowanego obiektu. Tego rodzaju komendy sprawiają, że dziecko nie czuje się swobodnie. Oczywiście są też dzieci, które od małego są urodzonymi modelami. Takich jednak można ze święcą szukać.

dzieci-w-obiektywie-ico

Niech fotografia będzie zabawą

Nie masz co liczyć na pozowane sesje. To już ustaliliśmy. Co w takim razie zrobić, żeby fotografie były ciekawe? Całą sesję przeobraź w jedna wielką zabawę. Tylko wtedy możesz liczyć, ze dziecko będzie zachowywało się spontanicznie. Nie przeszkadzajmy też małym modelom, jeżeli jest zajęty swoimi sprawami. Zamieńmy się w obserwatorów – zobaczmy reakcje dziecka.

Pokaż świat z perspektywy dziecka

Zazwyczaj robimy zdjęcia wyprostowani, bo tak nam najwygodniej. Nie można jednak zapominać o tym, że perspektywa w fotografii dziecięcej jest bardzo ważna. Chcąc pokazać świat z perspektywy dziecka musisz je fotografować w taki sposób, aby sprzęt znajdował się na wysokości głowy pociechy, a nawet nieco niżej. Wejdź w świat dziecka. Kucnij, usiądź, a nawet połóż się, jeżeli to konieczne.

Życzymy dużo pomysłów i udanych zdjęć. Zachęcamy do stworzenia z nich pięknej fotoksiążki w OleMole.pl.