Dzień Ziemi

Dzisiaj obchodzimy Dzień Ziemi. Święto to zostało ustanowione w 2009 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.  Nam znane jej jednak znacznie dłużej. Z tej okazji przy­go­to­wa­liśmy dla Was kilka wyjątkowych zdjęć naszej pięknej planety.

Jak, kiedy i dlaczego?

Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia, czyli w momencie równonocy wiosennej na Pół­kuli Północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Tego dnia na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. W starożytnych kulturach rolniczych tego dnia odbywały się święta rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się znaczenie ekologiczne, jak również odrzucenie różnic dzielących ludzkość (rasa, religia, itp.).

Pierwszą osobą, która wyszła z inicjatywą obchodzenia Dnia Ziemi był John McConnel, który w 1969 roku zaproponował tego rodzaju święto na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego

Dzień Ziemi w Polsce

W naszym ojczystym kraju Dzień Ziemi obchodzimy od 1990 roku. Zapoczątkował je poseł ekolog Jan Rzymełka z Katowic. To wyjątkowe święto ma za zadanie promować harmonię życia zgodnie z naturą i Ziemią. Z okazji Dnia Ziemi przygotowaliśmy dla was kilka wyjątkowych zdjęć naszej planety.

flickr.com/aigle_dor

flickr.com/aigle_dor

flickr.com/aigle_dor

flickr.com/aigle_dor

flickr.com/aigle_dor

flickr.com/aigle_dor

flick/donkeyhotey

flick/donkeyhotey

flickr/31246066@N04

flickr/31246066@N04


Zdjęcie w nagłówku: flickr.com/aigle_dor