Fotografowanie imprez rodzinnych: 5 zasad, o których należy pamiętać

Urodziny, imieniny, chrzciny, to tylko niektóre z okazji do rodzinnych spotkań i wspól­nej zabawy. Ci, którzy je lubią, chcą zatrzymać je w kadrze i na każdą z imprez za­bie­ra­ją aparat. Fotografowanie rodzinnych imprez nie należy jednak do naj­prost­szych. Po pierwsze, fotograf często zdany jest na sztuczne światło, a po drugie, musi okieł­znać ruchy kilku osób. Oto krótki poradnik, który pomoże Wam wykonać dobre zdję­cie rodzinnej imprezy.

1. Unieruchomienie aparatu

Ze względu na trudne warunki do wykonania dobrej jakości zdjęcia dobrze jest, gdy fo­to­graf wyposaży się w statyw. Warunki panujące w pomieszczeniu zazwyczaj wymagają dłuższego otwarcia migawki. Trudno więc będzie uniknąć poruszeń, fotografując „z ręki”.

2. Zminimalizuj użycie flesza

Jeśli nie posiadasz w swoim aparacie regulacji błysku flesza, najlepiej będzie, gdy z nie­go zrezygnujesz i wykorzystasz tryb Auto, który pozwala na automatyczne dostosowanie parametrów do warunków oświetleniowych panujących we wnętrzu. Jeśli jednak nie chcesz iść na skróty, przeczytaj poradnik o użyciu lampy błyskowej na naszym blogu.

3. Postaw na zdjęcia niepozowane

Naturalne pozy są zaletą każdego zdjęcia; staraj się nie uprzedzać fotografowanych osób o wykonywaniu zdjęcia. Trudność polega na tym, że rejestrujemy postać w ru­chu. Decydując się na tego typu zdjęcia, fotograf ma dwie możliwości: zamrożenie postaci w ru­chu albo delikatne poruszenie. Oba przypadki wymagają ustawienia odpowiednich parametrów. W pierwszym przypadku czas otwarcia migawki ustawiamy na jak najkrótszy oraz podwyższamy ISO, w drugim – wydłużamy czas otwarcia migawki. Dla lepszej ostrości zdjęcia ustawiamy mniejszy otwór przysłony.

4. Stosuj zbliżenia

W pomieszczeniu bardzo wiele elementów tła odwraca uwagę i fotografowany obiekt nie zawsze jest dobrze wyeksponowany. Aby temu zapobiec i zniwelować niekorzystne tło, stosuj zbliżenia, fotografując fragmenty sceny. Dodatkowe efekty przyniosą eksperymenty z zastosowaniem małej głębi ostrości.

5. Zaprezentuj zdjęcia

Fotografie rodzinnych spotkań to wspaniała pamiątka dla nas samych, ale i dla przy­szłych pokoleń. Zachowaj je w oryginalnej i bezpiecznej formie i skomponuj rodzinną fotoksiążkę. Na OleMole.pl znajdziesz inspiracje do stworzenia fotograficznej pamiątki oraz dopasujesz formę wydawniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *