Fotografowanie imprez rodzinnych: 5 zasad, o których należy pamiętać

Urodziny, imieniny, chrzciny, to tylko niektóre z okazji do rodzinnych spotkań i wspól­nej zabawy. Ci, którzy je lubią, chcą zatrzymać je w kadrze i na każdą z imprez za­bie­ra­ją aparat. Fotografowanie rodzinnych imprez nie należy jednak do naj­prost­szych. Po pierwsze, fotograf często zdany jest na sztuczne światło, a po drugie, musi okieł­znać ruchy kilku osób. Oto krótki poradnik, który pomoże Wam wykonać dobre zdję­cie rodzinnej imprezy.

1. Unieruchomienie aparatu

Ze względu na trudne warunki do wykonania dobrej jakości zdjęcia dobrze jest, gdy fo­to­graf wyposaży się w statyw. Warunki panujące w pomieszczeniu zazwyczaj wymagają dłuższego otwarcia migawki. Trudno więc będzie uniknąć poruszeń, fotografując „z ręki”.

2. Zminimalizuj użycie flesza

Jeśli nie posiadasz w swoim aparacie regulacji błysku flesza, najlepiej będzie, gdy z nie­go zrezygnujesz i wykorzystasz tryb Auto, który pozwala na automatyczne dostosowanie parametrów do warunków oświetleniowych panujących we wnętrzu. Jeśli jednak nie chcesz iść na skróty, przeczytaj poradnik o użyciu lampy błyskowej na naszym blogu.

3. Postaw na zdjęcia niepozowane

Naturalne pozy są zaletą każdego zdjęcia; staraj się nie uprzedzać fotografowanych osób o wykonywaniu zdjęcia. Trudność polega na tym, że rejestrujemy postać w ru­chu. Decydując się na tego typu zdjęcia, fotograf ma dwie możliwości: zamrożenie postaci w ru­chu albo delikatne poruszenie. Oba przypadki wymagają ustawienia odpowiednich parametrów. W pierwszym przypadku czas otwarcia migawki ustawiamy na jak najkrótszy oraz podwyższamy ISO, w drugim – wydłużamy czas otwarcia migawki. Dla lepszej ostrości zdjęcia ustawiamy mniejszy otwór przysłony.

4. Stosuj zbliżenia

W pomieszczeniu bardzo wiele elementów tła odwraca uwagę i fotografowany obiekt nie zawsze jest dobrze wyeksponowany. Aby temu zapobiec i zniwelować niekorzystne tło, stosuj zbliżenia, fotografując fragmenty sceny. Dodatkowe efekty przyniosą eksperymenty z zastosowaniem małej głębi ostrości.

5. Zaprezentuj zdjęcia

Fotografie rodzinnych spotkań to wspaniała pamiątka dla nas samych, ale i dla przy­szłych pokoleń. Zachowaj je w oryginalnej i bezpiecznej formie i skomponuj rodzinną fotoksiążkę. Na OleMole.pl znajdziesz inspiracje do stworzenia fotograficznej pamiątki oraz dopasujesz formę wydawniczą.