Jak korzystać z programów tematycznych w aparacie? cz. 1

Osoby, które zaczynają swoją przygodę z fotografowaniem, bardzo często mają problemy ze zrobieniem dobrej jakości zdjęć. Zbawienne są więc dla nich programy te­ma­tyczne dostępne w większości aparatów. Jak robić dobre zdjęcia przy ich użyciu? Tego dowiesz się, czytając pierwszą część naszego poradnika.

Programy tematyczne dostępne w aparatach zawierają predefiniowane ustawienia aparatu umożliwiające wykonywanie zdjęć określonych warunkach. Im większą ilość programów tematycznych posiada Twój aparat, tym lepiej. Omawiamy najpopularniejsze programy tematyczne.

1. Program Krajobraz

Używając tego programu tematycznego masz pewność, że uzyskasz ostre, barwne zdjęcia krajobrazów. Najlepiej sprawdza się w zdjęciach oddalonych obiektów w usta­wieniu szerokokątnym. Program został stworzony do zdjęć scen, widoków znajdujących się w dużej odległości. Zdjęcia charakteryzują się dużą głębią ostrości. Program nie wykorzystuje lampy, ponieważ dokonuje średniego pomiaru poziomu oświetlenia dla wszystkich obiektów umieszczonych w kadrze.

zdjęcia krajobrazów

2. Program portret

Sama nazwa wskazuje, że programu używa się do wykonywania zdjęć portretowych. Zdjęcia robione w tym programie posiadają małą głębię ostrości – pierwszoplanowy obiekt jest ostry, a tło rozmyte. Program wiernie odwzorowuje odcienie skóry. Doskonale sprawdza się także w fotografowaniu przedmiotów, kiedy chcesz skon­cen­tro­wać uwagę odbiorcy na głównym temacie zdjęcia.

fotoksiążka z portretami

3. Program Makro

Stosuje się go podczas wykonywania zdjęć obiektów z bardzo bliska. Obiekty powiększa się w taki sposób, że zapełniają cały kadr. Zanim zaczniesz korzystać z tego programu dowiedz się, ile wynosi minimalna odległość obiektywu od fotografowanego obiektu, w jakiej aparat może ustawić ostrość. Nie stosując się do zaleceń z instrukcji aparatu, nie ustawisz odpowiedniej ostrości. Wykonywanie makrofotografii znacznie ułatwia korzystanie ze statywu. Wówczas aparat nie rusza się i łatwiej jest zrobić zdjęcie.

zdjęcia makro