Jak korzystać z programów tematycznych w aparacie? cz. 2

W pierwszej części poradnika „Jak korzystać z programów tematycznych w apa­ra­cie” omówiliśmy takie programy jak: krajobraz, portret oraz makro. Mamy nadzieję, że znaleźliście czas, aby poeksperymentować z tymi programami. W drugiej części poradnika chcielibyśmy podjąć temat kolejnych programów, jakie można znaleźć w aparacie.

Przypomnijmy, że programy tematyczne dostępne w aparatach zawierają pre­de­fi­nio­wa­ne ustawienia aparatu. Umożliwiają one wykonywanie zdjęć w określonych warunkach bez konieczności ręcznych ustawień. Oprócz omówionych wcześniej programów kraj­ob­raz, makro i portret, większość aparatów posiada również inne programy.

1. Program „Sport”

Może wydawać Ci się, że nie ma tutaj, czego tłumaczyć. Wyjaśnijmy jednak jedną ważną kwestię. Program „Sport” umożliwia wykonywanie zdjęć poruszających się obiektów. Jak to możliwe? W tym programie aktywne jest ciągłe nastawienie ostrości. Efekt zdjęcia zależy od tego, w jakim kierunku porusza się fotografowany obiekt. Wpływ ma na to również czas naświetlania zdjęcia. Trzeba pamiętać o tym, że dłuższe czasy naświetlania powodują rozmycie obiektu.

jak-korzystac-z-programow-tematycznych-01

Efekty programu „Sport” nie zawsze spełniają swoje funkcje. Wprawiony fotograf będzie wolał skorzystać z ręcznej metody doboru czasu otwarcia migawki. Dzięki temu będzie mógł zdecydować o tym, czy chce aby ruch był „zamrożony” lub rozmazany.

2. Program „Zdjęcie nocne”

Ulubiona opcja amatorów fotografii, którą najczęściej wykorzystuje się na wakacjach i podczas nocy sylwestrowej. Program umożliwia wykonywanie ujęć nocnych. Naturalne oświetlenie jest równoważone przez światło błyskowe. „Zdjęcia nocne” najlepiej wychodzą jeśli wykorzystasz statyw. Inaczej zdjęcie może się nie udać. Jest to związane z długim czasem naświetlania.

Wystarczy, że podczas fotografowania delikatnie dotknie się aparatu, a zdjęcie wyj­dzie rozmazane. Krajobraz nocny najlepiej fotografować, wyłączając lampę błys­ko­wą. Wiesz już, w jaki sposób korzystać z programów tematycznych? Nie martw się. Praktyka czyni mistrza. Chwyć za aparat i rób jak najwięcej zdjęć. Nie bój się eks­pe­ry­me­nto­wać. Odkryj nowe możliwości i ciesz się pięknymi zdjęciami.