Jak robić dobre zdjęcia zimą?

Ferie zimowe możemy uznać za oficjalnie rozpoczęte. Wiele osób wykorzystuje ten czas, aby wypocząć w górach. Zabawa na śniegu i jazda na nartach to ulubione zajęcia nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Białe szaleństwo doskonale poprawia nastrój i pomaga naładować akumulatory, aż do wakacji. Ładne zdjęcia z ferii to najlepsza pamiątka. Żeby jednak dobrze wyszły, trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Światło

Góry, śnieg i słońce, to najpiękniejszy zimowy krajobraz. Niestety nie zawsze udaje się oddać to piękno na zdjęciach. Problemem jest intensywne słońce, które odbija się od śniegu. Duża ilość światła zaburza pracę światłomierza w aparacie, który próbuje automatycznie ustawić uśrednioną wartość ekspozycji, przez co zdjęcia wychodzą niedoświetlone. Aby temu zapobiec, należy wybrać odpowiednie ustawienia aparatu.

Słońce w górach

W każdym aparacie cyfrowym znajdziemy programu do zdjęć na śniegu/plaży. Funkcja ta uwzględnia zbyt dużą ilość światła, dzięki czemu zdjęcia wychodzą bardzo ładne.  Jeżeli jednak to nie pomaga, trzeba wtedy dokonać tzw. kompensacji ekspozycji (skorygowanie ilości światła). Wartość ekspozycji określa się w jednostkach EV. W niektórych aparatach funkcja ta ukryta jest w menu, w innych przycisk, z charakterystycznym symbolem +/-, znajduje się na obudowie aparatu. Zwiększenie o jedną jednostkę EV odpowiada dopływowi dwukrotnie większej ilości światła.

Kolory

Zdjęcie zimowe

Kolejny problem z zimowymi zdjęciami, to nienaturalne kolory, przez co trudno jest oddać piękno górskich pejzaży. To, że śnieg jest biały, wie każdy, ale na zdjęciach często wychodzi on niebieski albo szary. Ma to wiązek z pogodą. Przy pochmurnym niebie i mgle światło jest mocno rozproszone, co powoduje, że barwa jest przesunięta w kierunku koloru niebieskiego. Żeby więc na zdjęciach śnieg wyszedł taki, jaki jest w rzeczywistości, trzeba włączyć funkcję balans bieli. Można wybrać tryb automatyczny lub ustawić ją samodzielnie.

Ludzie

Ludzie na śnieguPrzy fotografowaniu ludzi „pod słońce” warto włączyć lampę błyskową. Dzięki temu twarze będą lepiej widoczne, a błysk lampy na pewno nie wpłynie źle na wygląd krajobrazu z tyłu.

Ważną sprawą jest również odpowiednie ustawienie ludzi na zdjęciu. Jeżeli robimy zdjęcia postaci na tle zaśnieżonego krajobrazu, to trzeba pamiętać o korekcji ekspozycji. Jeżeli ustawimy postać na środku kadru, wówczas aparat potraktuje ją jako najważniejszy element zdjęcia i prawidłowo naświetli.

Ciekawostka! Jeżeli chcesz zrobić zdjęcie, na którym postacie będą ustawione z boku, możesz zastosować pewien trik. Najpierw ustaw te osoby w centrum zdjęcia i naciśnij spust migawki do połowy. Dzięki temu wszystkie ustawienia zostaną zapamiętane. Później zmień kompozycję zdjęcia, ustaw osoby, tam gdzie chcesz i dociśnij spust do końca.

Zdjęcia w ruchu

Narciarstwo

Fotografowanie ludzi w ruchu np. na nar­tach to nie­łat­we za­da­nie. Dużo zależy od moż­li­woś­ci apa­ra­tu. Niemalże każdy aparat ma funkcję robienia zdjęć w ru­chu, jest to tzw. funkcja Sport, ale jej włączenie, nie zawsze daje pożądane efekty. Żeby obiekt wyszedł jak najmniej rozmazany, należy:

  1. Skierować aparat na obiekt.
  2. Ustawić odpowiednią ostrość.
  3. Podążać aparatem za obiektem, a  gdy znajdzie się w odpowiednim punkcie, docisnąć spust.

Dobrze jest również ustawić funkcję tzw. zdjęć seryjnych. Wówczas aparat wykona kilkanaście fotografii, podczas jednego naciśnięcia spustu. Daje to większe prawdopodobieństwo, że wśród tylu zdjęć, znajdziemy zdjęcie dobrej jakości.

Właściciele aparatów z wyższej półki, mogą pobawić się w manualne ustawienia. Aby uzyskać zdjęcia, na których obiekty zostaną zatrzymane w fazie ruchu, należy stosować bardzo krótkie czasy otwarcia migawki (np. 1/500 lub 1/1000). Jeśli natomiast chcemy uzyskać zdjęcia, na których obiekty zostaną rozmazane w ruchu i ma to być zamierzony efekt artystyczny, musimy zastosować dłuższe czasy otwarcia migawki (np. 1/30 lub 1/15 sekundy).