Jak robić zdjęcia nad morzem?

Półmetek wakacji za nami. Dla wszystkich, którzy jeszcze czekają na swój upra­gniony urlop i udają się nad morze, mamy garść porad. Jakich? Oczywiście foto­gra­ficznych. Okazuje się bowiem, że zarówno pogoda, jak i woda mogą płatać nam figle podczas fotografowania. Jak w takim razie robić dobre zdjęcia nad morzem?

Zdjęcia z plaży nie muszą być sztampowe i nudne. Wystarczy odrobina kreatywności i umiejętności obsługi aparatu fotograficznego. Okazuje się, że dobra pogoda może być zmorą dla fotografa, a zła oferować bardzo dobre warunki fotograficzne. Wszystko tak na­praw­dę zależy od naszej koncepcji. Morze z pewnością nie jest nudnym obiektem do fo­to­gra­fo­wa­nia, a także stanowi doskonałe tło krajobrazowe.

1. Woda jako główny obiekt zdjęcia

Bardzo często chcemy uchwycić ciekawy nadmorski obraz, w którym najważniejszą rolę pełni woda. Nie jest to raczej trudne. Odłóżmy jednak żarty na bok. Chodzi o to, że w zdję­ciu, na którym woda pełni kluczową rolę, ważna jest nie tylko ona, ale także inny element krajobrazu, z którym idealnie się komponuje.

Żeby wyjaśnić to bardziej obrazowo: wyobraź sobie spienione fale, uderzające w składy. Chodzi właśnie o tego rodzaju komponowanie wody w krajobrazie. Z jednej strony mamy energię wody i stateczność skał, co w połączeniu daje niesamowity obraz. W tym wypadku musimy skupić się najbardziej na czasie naświetlania, ponieważ długi czas rozmyje, a krótki czas zamrozi i uwyraźni ruch fal.

Nie uda Ci się jednak osiągnąć tych efektów, jeśli nie będzie odpowiedniej ilości światła. Trzeba pamiętać o tym, że słabe światło o poranku oraz wieczorem jest dobre dla długich ekspozycji. W ciągu dnia lepiej wykonuje się zdjęcia z krótkim czasem naświetlania.

2. Trójpodział, i jeszcze raz…

Będziemy to powtarzali do znudzenia, ale nie stosując reguły trójpodziału, Twoje zdjęcia nie będą dobre. Podstawowym błędem jest umieszczanie horyzontu w samym środku. Linia horyzontu powinna znajdować się na 1/3 wysokości zdjęcia od góry lub dołu – w zależności od tego, co fotograf chce uwydatnić na zdjęciu.

3. Uważaj na słońce

Bynajmniej nie chodzi o stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Fotografując na plaży, upewnij się, że słońce znajduje się za Tobą. Słońce, które znajdzie się za obiektami fotografii z pewnością zniszczy nam ujęcie. Nie warto też robić zdjęć w południe, kiedy słońce jest najwyżej.

4. Fotografujemy zachód słońca

Słońce chowające się za horyzontem to przepiękny nadmorski widok. Każdemu amatorowi fotografii przebywającemu nad morzem zależy na idealnym ujęciu tego momentu. Nawet robiąc tego rodzaju zdjęcie nie możemy zapomnieć o kontekście. Tutaj też ważny jest temat zdjęcia. Nieprzemyślana fotografia słonecznej kuli nad morzem może naprawdę niczego sensownego nie przekazać temu, kto będzie oglądał. Pamiętajmy, że zachowanie wyjątkowej chwili i emocji zostanie z pewnością dostrzeżone i każdy będzie Wam zazdrościł.