Pasje dzieci są często solą w oku rodziców. Opiekunowie często długo czekają, zanim dziecko zdradzi kierunek swoich zainteresowań. A jeśli długo tego nie robi, rodzice angażują dzieci na oślep we wszelkiego rodzaju działania, których te i tak z czasem nie chcą kontynuować. Jak prawdziwie rozpalić w dziecku pasję? Zacznij od czterech prostych zasad.
1. Pokazuj róże sposoby spędzania wolnego czasu
Warto pomóc rozwijającemu się dziecku i wskazywać mu obszary, wokół których może potem rozwijać swe zainteresowania. Oczywiście, mądry rodzic musi podejść do takiego działania sprawiedliwie i nie przelewać swoich niespełnionych ambicji na dziecko. Daj dziecku poznać różnorodność tego, co ma im pożytecznego do zaoferowania świat. Urozmaicaj formy spędzania wolnego czasu. Bawcie się w gry edukacyjne, malujcie, konstruujcie, oglądajcie albumy edukacyjne, zwiedzajcie wystawy, teatry dla młodszych widzów, chodźcie wspólnie na koncerty i pokazy taneczne, uprawiajcie wspólnie sport, przygotowujcie razem posiłki itd.
2. Dyskutuj i obserwuj
Każde kreatywne działanie, którego podejmie się dziecko lub wydarzenie, w którym wspólnie będziecie uczestniczyć warto przedyskutować. Nie pozostawiaj dziecka samego z przemyśleniami. Rozmawiajcie „na gorąco”. Tylko w ten sposób będziesz w stanie rozpoznać, czy czas spędzony w określony sposób sprawił mu frajdę, czy wręcz przeciwnie. Obserwuj też mimikę dziecka. Ona wiele powie o jego emocjach, a Tobie da wyraźny sygnał. Zauważ, czy dziecko powraca często do pewnych czynności, czy nalega na określoną formę spędzania wolnego czasu.
3. Pomagaj dokonać wyboru
Oczywiście, wiele dziecięcych zainteresowań może budzić nasze wątpliwości, bo być może wymagają sporego wkładu finansowego, wiążą się z pewnymi niebezpieczeństwami lub z ryzykiem niepowodzenia. Od początku z dzieckiem należy być szczerym i omawiać z nim plusy i minusy wynikające z jego pasji, a w razie niepowodzenia wybierać wspólnie alternatywne formy.
4. Motywuj, nagradzaj i zbieraj pamiątki
Kreatywne spędzanie wolnego czasu jest warte udokumentowania. Fotografujcie wszelkie formy aktywności Waszych pociech, dyplomy, nagrody, świadectwa. A ze zdjęć stwórzcie pamiątkę w postaci fotoksiążki na OleMole.pl. Będzie to doskonała motywacja, nagroda i pamiątka dla dorastającego pasjonata.