Jak uchwycić na zdjęciach jesienne barwy?

Jesień uwielbia obiektyw, inaczej nie byłaby tak kolorowa i dostojna. Ale czy obiek­tyw uwielbia jesień i czy fotograf zawsze sprosta jej aurze? Podpowiemy Wam jak uchwycić na zdjęciach jesienne barwy. Poznajcie kilka podstawowych zasad.

1. Harmonia czy kontrast barw – co chcesz osiągnąć?

Zanim przystąpisz do wykonania zdjęcia, musisz odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jeśli chcesz osiągnąć efekt nostalgicznego, spokojnego ujęcia, wówczas fotografowane obiekty powinny mieć barwy harmonizujące ze sobą np. czerwony i pomarańczowy złamane ciepłym brązem lub zielenią w odcieniu malachitu lub zgniłą zielenią. Barwy, które zbyt intensywnie ze sobą kontrastują można złagodzić odpowiednim oświetleniem. Idealne w tym wypadku jest naturalne światło wczesnego poranka lub ustawienie balansu bieli na tzw. pochmurny dzień lub cień.

Jeśli chcemy zdjęcie ożywić, musimy zintensyfikować kontrast barw. Do kolorów jesieni wymienionych powyżej wystarczy dodać czerń lub inny ciemny kolor, bądź biel czy mleczną żółć. Aby zdjęcie nie straciło na jakości, lepiej fotografować małe powierzchnie. Wielkie – stracą walor wyrazistości.

2. Baw się ostrością

W tym wypadku mamy dwa wyjścia – stosujemy małą bądź dużą głębię ostrości w za­leż­no­ści od tego, na jakim efekcie nam zależy. W jesiennym krajobrazie eksperymenty z os­troś­cią dają rewelacyjne ujęcia. Przykładem może być jesienna barwna wiązka liści na tle konara lub zamyślonej sylwetce naszego partnera. Wystarczy wówczas zwiększyć do maksimum zoom oraz otwór przysłony i ustawić ostrość w tym wypadku na liściach. Inne elementy będą rozmyte. Dużą głębię ostrości uzyskamy w przeciwstawnych ustawieniach aparatu. Częściej stosujemy ją, gdy fotografowany obiekt jest dynamiczny.

3. Zadbaj o prawidłową ekspozycję

Prześwietlone lub niedoświetlone zdjęcie to zmora fotografów, nawet tych naj­bar­dziej doświadczonych. W fotografii jesiennych krajobrazów nie możemy sobie pozwolić na takie błędy. Aby zdjęcie wykonać prawidłowo, należy umiejętnie stosować czas otwarcia migawki. Zbyt jasne zdjęcia powstają, gdy czas otwarcia migawki jest zbyt długi, a nie­doś­wie­tlo­ne – gdy jest za krótki.

4. Zamieść zdjęcia w fotoksiążce

Po jesiennej sesji fotograficznej, nie chowaj zdjęć do szuflady. Na pewno wśród nich znajdziesz perełki, z których jesteś dumny. Warto zapisać je w trwałej formie, jaką jest fotoksiążka OleMole.pl. Spośród wielu opcji do wyboru, znajdziesz najlepszą dla siebie.