Jesienne inspiracje w fotografii

Jesień to najbardziej inspirująca pora roku dla fotografów. Jeśli jeszcze jej nie do­ce­ni­liś­cie, czas najwyższy wziąć aparaty w dłoń!

Jesień – dostojna gra kolorów

Jesień, szczególnie ta złota z późnego września i października, zaskakuje barwami. Słoneczne dni, których o tej porze roku nie brakuje, uwydatniają jej piękno. Wystarczy wyjść do pobliskiego parku, ogrodu czy lasu i przyłapać obiektywem zmieniającą się naturę. Nie trzeba wiele szczęścia, by uchwycić koloryt opadających liści. Ciepła tonacja barw przyrody w tym czasie powoduje, że zdjęcia same w sobie są lepiej nasycone. Oczywiście, w zależności od aparatu możemy ręcznie ustawić balans bieli na światło dzienne. Wówczas zachowamy naturalność uchwyconych barw.

Jesień w skali makro

Przyroda w tym czasie zaprasza do eksperymentowania. Bardzo dobrze prezentują się w tej aurze zdjęcia w zbliżeniu oraz makrofotografia jesiennych atrybutów np. jarzębiny, jabłek, kasztanów, grzybów itp. Trzeba jednak pamiętać, że czasem aby wykonać dobre zdjęcie w zbliżeniu, lepiej podejść do obiektu, niż nadużywać zoomu, który nienaturalnie powiększy i spłaszczy perspektywę.fot. flickr/dexxus

 

Jeśli jest pochmurno

Będzie coraz częściej, ale nie powinno to odstraszyć pasjonatów fotografii. Zdjęcia w pochmurny dzień wbrew pozorom dają lepsze efekty niż w słoneczny. Wystarczy, że do­brze ustawimy balans bieli na tzw. cień albo pochmurny dzień. Ta operacja sprawi, że zdję­cia będą ocieplone.

Jesienne krajobrazy w tle – satysfakcja gwarantowana

Natura w tym czasie jest idealnym obiektem do fotografowania. Nasycone czer­wie­nie, pomarańcze, żółć potrafią być też rewelacyjnym tłem dla zdjęć portretowych. Nie bez przyczyny wiele młodych par decyduje się na sesje plenerowe właśnie w okresie jesiennym.

Sesje jesienne w fotoksiążce

Grube albumy ze zdjęciami z wakacji to fakt. Macie ich na półkach wiele. Jak się jednak okaże, jesienne sesje fotograficzne też są warte uwagi i powinny znaleźć swoje miejsce wśród albumów. Najlepiej skompletować je w formie fotoksiążki – pamiątki, której tworzenie będzie na pewno tak ekscytujące jak naciskanie spustu w aparacie. Więcej szczegółów na OleMole.pl.


Zdjęcie w nagłówku: flickr.com/photos/31246066@N04