Kolaże zdjęć: Na co zwrócić uwagę przy komponowaniu własnej fotoksiążki?

Zapewne na dyskach Waszych komputerów zalegają foldery ze zdjęciami, których nie ma czasu wywołać. Zdjęcia z rodzinnych spotkań, imprez towarzyskich, wakacji, plenerowych sesji, a pośród nich mnóstwo ujęć, których selekcja tych „do wy­wo­ła­nia” graniczy z cudem i wydaje się  pracochłonna. Właśnie wtedy z pomocą przychodzi idealny sposób na rozwiązanie tego problemu i stworzenie nie­pow­ta­rzal­ne­go kolażu ze zdjęć.

Czym jest kolaż?

Zgodnie ze źródłem słowa, kolaż oznacza klejenie. Ta artystyczna technika polega na two­rze­niu oryginalnych kompozycji z różnorodnych materiałów, zazwyczaj według okreś­lo­ne­go klucza, np. tematyki. Nas oczywiście interesuje fotografia. Zdjęcia są rewelacyjnym materiałem do tworzenia efektywnych kolaży. Tworząc je, możemy w ciekawy i oryginalny sposób zaprezentować sporą część kolekcji swoich fotografii.

Gdzie szukać inspiracji i w jakiej formie wydać kolaż zdjęć?

W sieci znajdziesz mnóstwo darmowych programów, które umożliwią Ci stworzenie kolażu ze zdjęć. Zaprojektowany i zapisany kolaż możesz wykorzystać w dowolny sposób, np. wywołać na papierze o dużym formacie i oprawić. Gdy okazuje się jednak, że zdjęć jest zbyt dużo, możesz wykorzystać inne formy prezentacji. Jedną z nich jest fotoksiążka. Jej proste skomponowanie umożliwia profesjonalny serwis OleMole.pl. Znajdziesz tu mnó­stwo inspiracji m. in. w postaci szablonów, które ułatwią Ci stworzenie ciekawej pre­zen­ta­cji. Dopasujesz także format i styl.

Kiedy kolaż jest najbardziej efektowny?

Komponowanie własnej fotoksiążki OleMole.pl z kolażami zdjęć jest fascynującą rozrywką.

Warto jednak zadbać o parę szczegółów:

  1. Dobieraj zdjęcia według klucza, np. tematyka, osoba lub obiekt występujący na zdję­ciach, chronologia itp.
  2. Unikaj chaosu – kolaż to tylko pozornie niekontrolowana forma prezentacji.
  3. Zadbaj o dobrą ekspozycję każdego zdjęcia – jeśli fotografia znalazła się w kolażu, to zapewne zależało Ci na niej. Nie zasłaniaj jej więc innymi fotografiami, a wy­eks­po­nuj to, co w niej najważniejsze.
  4. Wprowadź dodatkowe elementy – zdjęcia oczywiście mówią same za siebie, czę­sto jednak zapominamy, gdzie i kiedy były wykonane. Warto więc dołączyć do nich odpowiedni tekst. Można je również w niezwykły sposób udekorować, aby w szcze­gól­ny sposób wyróżnić zdjęcie, korzystając z odpowiednich szablonów, które oferuje OleMole.pl.