Kolor, czerń czy sepia – jak kolor wpływa na charakter zdjęcia?

Każdy fotograf z zacięciem artystycznym wie, jak ważną rolę odgrywa kolor. Barwy zdjęcia wpływają nie tylko na jego efekt, ale także na wartość. Za pomocą koloru fotograf często interpretuje sfotografowaną scenę, nadając jej nowe znaczenie, którego w innej kompozycji kolorystycznej nie mógłby uzyskać.

Potwierdza to zdanie fotoreportera, Dona Mc Cullina: „Fotografia nie jest związana z pa­trze­niem, lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia, cokolwiek odczuwali”.

Zdjęcia kolorowe

Fotografia kolorowa wydaje się być najlepszym odzwierciedleniem rejestrowanych scen. Otaczają nas barwne krajobrazy, obiekty, wyróżniający się barwnym odzieniem ludzie. Wy­da­je nam się to tak naturalnym zjawiskiem, że często nie ingerujemy w zmianę warunków fotografowanych obiektów.

Warto jednak eksperymentować z kompozycją i wykorzystać walory kolorystyczne, nada­jąc zdjęciu ciekawy, niepowtarzalny efekt. Kontrolując balans bieli, czas otwarcia migawki oraz wielkość otworu przysłony, masz szansę z prostej scenerii uzyskać niepowtarzalne walory kolorystyczne zdjęcia.

Czarno­-białe kadry

W fotografii amatorskiej pokutuje myślenie, że zdjęcia monochromatyczne są łatwiejsze do wykonania niż kolorowe. Nic bardziej mylnego. Dobrze wykonane zdjęcie czarno-­białe wymaga od fotografa minimum doświadczenia i świadomości estetycznej. Nie wszystkie sceny sprawdzą się w biał-­czarnych tonach. Czarno­-białe kadry rezerwowane są dla scen nostalgicznych, melancholijnych, ulotnych, podniosłych, do których będziemy tęsknić. Zdjęcia czarno­-białe ujmują półcienie, dzięki czemu scena się wyostrza, pozwala skupić wzrok odbiorcy na głównym obiekcie, pozostawiając w tle mniej ważne elementy.

Retro kadry w sepii

Zdjęcia w odcieniach brązu kojarzą nam się ze starymi fotografiami, jakie oglądamy w albu­mach naszych pradziadków. Barwienie zdjęć sepią nie zawsze jest uzasadnione. Nie uzyskamy na nim wyostrzenia sceny, jak w przypadku zdjęcia czarno-białego. Sepia pozwala podkreślić podniosłość sceny, ale często jest stosowana w żartobliwym celu, którym jest stylizowanie sceny na stare dobre czasy.

Zabawa kolorami w fotografii nie może zostać pominięta w albumach z ważnymi zdję­ciami. Fotoksiążka w stylu retro albo czarno-­białymi nostalgicznymi krajobrazami będzie prawdziwą pamiątką dla Ciebie lub kogoś bliskiego. Więcej na OleMole.pl