Pomysły na aktywne wakacje z dziećmi

Wakacje z dziećmi to dla wielu rodziców coroczne wyzwanie. Przemyślany sposób na ich spędzenie, odpowiedni wybór miejsca i co najważniejsze, zaangażowanie rodziców zapewni całej rodzinie udany wypoczynek urlopowy. Podpowiadamy, jak to zrobić 🙂

Co zrobić, aby aktywne wakacje z dzieckiem były udane zarówno dla rodziców, jak i dzieci? Trzeba wypełnić dzień różnorodnymi atrakcjami. I nie mamy tu na myśli kosztownych rozrywek. W końcu nie będziemy codziennie odwiedzać lunaparków, kolorowych aquaparków itp. Po pierwsze jest to dość kosztowne, a po drugie może się szybko znudzić.

Aby nie nudzić się w podróży…

Aktywne wakacje z dzieckiem mogą być udane zarówno w górach, nad jeziorem, w mieście lub po prostu w domu. Liczy się tu pomysłowość i zaangażowanie opiekunów. Wspólne posiłki, śmieszne wyliczanki podczas oczekiwania na spóźniający się pociąg, wspólne śpiewanie piosenek w samochodzie podczas postojów w korkach, opowiadanie dzieciom o otoczeniu, w którym przebywamy, to tylko kilka propozycji na najbardziej newralgiczne momenty podróży wakacyjnych.

Na plaży

Plaża to miejsca, które sprzyjają zabawie i nauce. Ulubione zabawki mogą nagle pełnić zupełnie nową rolę we wspólnym budowaniu piaskowych budowli. Dzieci uwielbiają zwierzęta, więc wspólnie z nimi możemy rzeźbić z piasku ich wizerunki. Plażowe zabawy to także gry z piłką, dzięki której dzieci i dorośli spędzają czas w ruchu i ćwiczą koordynację ruchową. Gdy tego mało, wyzwaniem staje się woda. Przy zachowaniu środków bezpieczeństwa nasze dzieci mogą podjąć naukę pływania, a nauczycielami możemy być my lub profesjonalni trenerzy.

Przykładowa strona z fotoksiążki Olemole. Można w niej umieścić zdjęcia z plaży 🙂

W górach

Góry i lasy to także miejsca, które nie muszą kojarzyć się z katorżniczym spacerem. Nie musimy od razu zdobywać z dziećmi popularnych kilkutysięczników. Zmuszając dzieci do długich wycieńczających górskich wędrówek, zniechęcimy je do spacerów górskimi szlakami. Wybierając niższe pasma górskie, możemy uatrakcyjnić trasę korzystaniem z górskiej infrastruktury: górskich kolejek liniowych, ścieżek edukacyjnych, na których pełno tablic informacyjnych o faunie i florze górskiej. Najlepiej opowiadać dzieciom różne ciekawostki – najlepiej je zapamiętają i będą ich chętnie słuchać.

W mieście

Wycieczki wakacyjne do miast i zwiedzanie zabytkowych uliczek i obiektów to nierzadko zmora dla dzieci. Warto więc przemyśleć, czy wybieramy tradycyjny spacer z historycznymi opowieściami o mijanych zabytkach czy też np. wypożyczamy rowery rodzinne z fotelikiem albo wynajmujemy melexa i organizujemy wycieczkę objazdową po mieście będącej frajdą dla całej rodziny.

Dzieci nie potrzebują wiele, by świetnie się bawić. Jeżeli rodzice zaangażują się w zabawę, wakacje będą na pewno udane 🙂 Na zdjęciu przykład fotoksiążki OleMole.

W domu

Kiedy nie mamy możliwości wyjazdu wakacyjnego, zorganizujmy dzieciom wakacje w domu. Ich pomyślność zależy od zaangażowania opiekunów. Możemy rozłożyć namiot na działce, tarasie bądź balkonie i udawać biwakowanie, wspólnie gotować posiłki z kolorowych składników, których nie brakuje w letniej porze, wspólnie uprawiać warzywa i owoce, spacerować lub jeździć na wycieczki itp. Pomysłów jest naprawdę wiele, a dzieci nie potrzebują wiele, by świetnie się bawić.

Fotoksiążka z wakacyjnych przygód

W czasie wakacji na pewno zrobicie mnóstwo zdjęć. Usiądźcie więc wspólnie z dzieckiem do komputera i zaprojektujcie razem fotoksiążkę z wakacji. Będzie to również świetna zabawa, dzięki której powstanie rewelacyjna pamiątka z wakacji.

Stwórzcie wspólnie kolorową fotoksiążkę !