Poradnik fotograficzny: Jak zrobić dobry portret?

Fotografia portretowa to temat rzeka. Portret w fotografii wymyka się schematom. W dzi­siejszym poradniku, kilka wskazówek na temat tego, jak zrobić dobry portret fotograficzny. Zobaczcie. 

Portret w fotografii – wydobądź naturalne piękno!

Fotografowanie dla samego fotografowania odeszło już w niepamięć. Na zdjęciu chcemy wyglądać jak najlepiej. Dlatego poprawiamy włosy, makijaż, wymyślamy coraz to nowe pozy itp. Wykonując zdjęcia portretowe, fotograf amator powinien pamiętać o znaczeniu słowa portret.

Jedno z nich to „wydobyć”. W tym słowie właściwie ukryty jest sens fotografii por­tretowej. Fotografując swoich najbliższych albo zupełnie obcych ludzi, trze­ba wydobyć ich osobowość.W jaki sposób?

Dwie szkoły portretu

Istnieją dwie szkoły portretowania fotograficznego. Pierwsza, to przedstawienie osoby portretowanej jak najkorzystniej. Druga, to przedstawienie osoby portretowanej w spo­sób jak najbardziej rzeczywisty. Jednak znawcy tematu uważają, że pewne przekłamania są nieuniknione. Weźmy także pod uwagę to, że każdy z nas postrzega drugiego człowieka w inny sposób. Dlatego też każdy z nas w zupełnie inny sposób będzie chciał przedstawić tę samą osobę na fotografii.

fotoksiążka portfolio

Wybierz osobę i miejsce

Do zdjęcia może pozować każdy. Nie ważne, czy to ktoś z rodziny czy zna­jomy. Najważniejsze, że masz pomysł, aby tę osobę sportretować. Zastanów się, gdzie najlepiej będzie zrobić portret fotograficzny. Jakie miejsce pasuje do tej osoby? Może są miejsca, w których czuje się naprawdę wyjątkowo – miejskie wąskie uliczki, kwitnąca łąka albo aleja w parku. Najlepiej będzie jeśli dowiesz się, co tej osobie najbardziej odpowiada.

Oświetlenie

Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów fotografii. Odpowiednie oś­wiet­lenie spowoduje, że twarz osoby portretowanej będzie dobrze widoczna. Światło nada również rysom twarzy odpowiedniego charakteru. Zwróć uwagę na kąt padania światła.

Kadr

Odpowiedni dobór kadru jest ważną cechą w fotografii portretowej. Podobnie, jak to miało miejsce przy oświetleniu, dobór kadru zależy od efektu, na wywołaniu którego nam zależy. W przypadku monotonnego tła zasady są takie, aby umieścić osobę portretowaną w orientacji pionowej w centralnym miejscu, a przypadku orientacji poziomej tak samo lub w 2/3 kadru.

Jeżeli pasjonujesz się fotografią portretową, możesz efekty swojej pracy umieścić w fotoksiążce i stworzyć z niej portfolio, którym będziesz mógł się pochwalić.