Poradnik fotograficzny: Wrzesień nad morzem

Wrześniowa eskapada nad morze to idealny pomysł dla osób, które dopiero teraz zdecydowały się na wakacje. Nie ma w tym niczego zaskakującego, bo morskie krajobrazy przełomu lata i jesieni potrafią naprawdę zaskakiwać swoim urokiem.

Morski krajobraz poza sezonem

Większości z nas wakacje nad morzem w wysokim sezonie kojarzą się z tłumem na plaży, na ulicach, z niekończącymi się kolejkami w punktach gastronomicznych, z kapryśną pogodą i hałasem. Dlatego też coraz więcej osób docenia urlop nad morzem w terminach wolnych od największego najazdu turystów.

Wrzesień nad morzem kusi szczególnie osoby, które pragną odpoczynku i nie po­szu­ku­ją dodatkowych atrakcji w postaci kolorowych bud rozłożonych wzdłuż nadmorskich promenad. Plaże, jeszcze ciepłe, ale już pustoszeją, dając turystom swobodę poruszania. Jadłodajnie również stoją otworem, oferując nadmorskie specjały, na których zamówienie nie będziemy musieli czekać w nieskończoność. Mimo że jest już chłodniej, jesienna pogoda nad morzem zazwyczaj jest stabilniejsza od tej lipcowej czy sierpniowej.

A sam cel wrześniowej eskapady – morze – o tej porze roku zachwyca barwami i warto je sfotografować. Pamiętać jednak należy o kilku zasadach.

Nadmorskie fotografie – 5 zasad

Wrześniowe morze ma różne inspirujące oblicza. Dzień jest coraz krótszy, więc zmienia się pora ulubionych wschodów i zachodów. Wiatr jest coraz silniejszy, morze często pieni się wzburzonymi spiętrzonymi falami, które niejeden amator fotografii chce zatrzymać w kadrze. Oto jak poradzić sobie z wrześniowym nadmorskim krajobrazem.

1. Weź ze sobą statyw – morze nie jest statyczną częścią krajobrazu niewzruszoną jak góry. Statyw dobrze osadzony na podłożu usprawni wykonanie nieporuszonego zdjęcia dynamicznego krajobrazu.

2. Ustaw krótki czas otwarcia migawki – ten parametr pozwoli na tzw. zamrożenie krajobrazu i zatrzymanie w kadrze wzburzonej fali.

3. Korzystaj z filtrów – filtry spełniają swą rolę, gdy chcemy eksperymentować ze świat­łem. Umiejętnie wykorzystane, potrafią dać zaskakujące efekty.

4. Fotografuj o różnych porach – gra świateł nad morzem jest nieograniczona, więc i Ty nie ograniczaj się do jednej tylko godziny.

5. Eksperymentuj – zdjęcia znad morza nie muszą przypominać widokówki. Dzięki zabawom z perspektywą i ekspozycją możesz osiągnąć oryginalne efekty.

Po wrześniowej sesji nad morzem nie odkładaj zdjęć, ale czym prędzej wybierz naj­cie­kaw­sze i takie, z których naprawdę jesteś dumny i skomponuj fotoksiążkę. Ta pamiątka na długie lata będzie cieszyć Twoje oko. Więcej na OleMole.pl