Poradnik fotografowania: Jak dobrać światło do zdjęcia?

Ścisły związek między zdjęciem i światłem najlepiej opisuje stwierdzenie, że fotografia to malowanie światłem. Jakość zdjęcia zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób fotograf dobierze światło do fotografowanego obrazka. 

Dobra fotografia, to dobrze dobrane światło!

Sceptycy uważają, że dobieranie idealnego światła to rzecz, której fotograf uczy się przez całe życie. Genialne zdjęcie jest więc nierzadko kwestią przypadku. Mimo to, nie marnujmy czasu na „trzaskanie” tysięcy zdjęć z myślą „a nuż się uda”. O kilku najważniejszych kwestiach dotyczących światła w sztuce fotograficznej powinieneś wiedzieć.

Źródła światła w fotografii

Jakość zdjęcia zależy w głównej mierze od źródła światła. Można je podzielić na naturalne oraz sztuczne. W pierwszym wypadku światło naturalne to: słońce, światło z okna w po­miesz­cze­niu, w drugim – światło pochodzące z oświetlenia elektrycznego, światło świecy, czy lampy błyskowej.

Od sposobu ustawienia fotografowanych modeli lub obiektów względem źródła światła zależy efekt zdjęcia. Każdy fotograf ­amator wie, że poprawne zdjęcie to takie, w którym słońce jest za plecami fotografa. Kierowanie obiektywu bezpośrednio na źródło światła zazwyczaj kończy się prześwietleniem zdjęcia.

Dużym ułatwieniem dla początkującego fotografa jest korzystanie z lampy błyskowej. Jest nieodzowna szczególnie podczas wykonywania zdjęć w pomieszczeniu, gdzie źródło światła jest sztuczne albo panuje półmrok lub fotografowana scena oświetlona jest światłem świec.

Baw się światłem i cieniem

Metoda prób i błędów może zakończyć się dobrym efektem. Zmieniaj pozycję aparatu lub ustawiaj w różnym kierunku modeli bądź obiekty. Za każdym razem tak, by kierunek padania światła był inny. Ten zabieg spowoduje, że cienie będą powstawały w odmiennym miejscu. Dzięki temu każde zdjęcie będzie miało inny efekt, a Ty będziesz mógł wybrać najlepszy.


zdjęcie w nagłówku: flickr/h-k-d/