Wydobycie piękna z zabytków na zdjęciach nie jest łatwe. Jeżeli jednak znasz odpowiednie triki, możesz to zrobić bez problemu, Co zrobić, żeby zdjęcia obiektów architektonicznych zawsze wychodziły dobrze? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Architektura jest wdzięcznym temat do fotografowania – zawsze piękna i tajemnicza, nie marudzi i stoi w miejscu. Zabytki zachwycają fotografów swoją różnorodnością i niepowtarzalnym, indywidualnym stylem. Zabytkowe budynki mają w sobie duszę, i kryją historyczną ciekawostkę.
Tych cech brakuje nowoczesnym budowlom. Kształty i materiały, z jakich powstały zabytkowe obiekty są doskonałym materiałem na zdjęcia. Dowiedz się, jak w kilku prostych krokach wydobyć piękno z zabytków architektonicznych.
Wpływ oświetlenia i punktu widzenia
Może nie będzie to dla Ciebie odkrycie, ale największy wpływ na wygląd zdjęć budynków wywiera oświetlenie oraz punkt widzenia.
– oświetlenie – zupełnie inny wygląd budynku w ciągu dnia i w nocy. Na początku swojej przygody z fotografowaniem zabytków wykorzystaj naturalne światło słoneczne lub światło zachodzącego słońca. Nocne fotografowanie zostaw sobie na później. W celu podkreślenia kształtu budynku ustaw się w taki sposób, aby słońce chowało się za obiektem.
– punkt widzenia – niestety bywa tak, że interesujące nas obiekty zazwyczaj są otoczone innymi budynkami, dlatego nie da się zrobić zdjęcia w taki sposób, aby w kadrze nie pojawiło się nic więcej. Warto jednak wykorzystać ogniskową obiektu o długości około 35 mm. Kierując taki obiektyw do góry uzyskamy całkiem ciekawą perspektywę. Można też spróbować sfotografować interesujący nas obiekt z budynku naprzeciwko. Koniecznie zaopatrz się w statyw, co pozwoli Ci robić wyraźne i nieporuszone zdjęcia.
Wykorzystaj wygląd nieba
Fotografując zabytki warto zwrócić uwagę na wygląd nieba. Po co? Kolor i kształt chmur oraz intensywność słońca doda zdjęciu pożądanych emocji. Szare niebo z równomiernie ułożonymi chmurami to nudne tło, które na zdjęciu nie będzie wyglądać interesująco.
Znajdź detale – podkreśl ich charakter
Podczas fotografowania zabytków warto zwracać uwagę na detale związane z architekturą obiektu. Najlepiej sprawdzą się tutaj aparaty, które pozwalają na wymianę obiektywów lub są wyposażone w dobry zoom o dużym zakresie ogniskowej. Jeśli detale znajdują się wysoko musisz użyć obiektywu wąskokątnego (duży zoom optyczny). Jeśli są umieszczone w poziomie i zajmują sporą powierzchnię wykorzystaj obiektyw szerokokątny (mniejszy zoom optyczny).
Jeżeli masz dużo zdjęć zabytków, możesz stworzyć z nich piękną fotoksiążkę, jak ta poniżej, zawierająca zdjęcia europejskich zabytków.