Poradnik fotografowania: Jak fotografować zabytki?

Wydobycie piękna z zabytków na zdjęciach nie jest łatwe. Jeżeli jednak znasz od­po­wied­nie triki, możesz to zrobić bez problemu, Co zrobić, żeby zdjęcia obiektów architektonicznych zawsze wychodziły dobrze? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Architektura jest wdzięcznym temat do fotografowania – zawsze piękna i tajemnicza, nie ma­ru­dzi i stoi w miejscu. Zabytki zachwycają fotografów swoją różnorodnością i nie­pow­ta­rzalnym, indywidualnym stylem. Zabytkowe budynki mają w sobie duszę, i kry­ją historyczną ciekawostkę.jak-fotografowac-zabytki-01

 

 

Tych cech brakuje nowoczesnym budowlom. Kształty i materiały, z jakich powstały zabytkowe obiekty są doskonałym materiałem na zdjęcia. Dowiedz się, jak w kilku prostych krokach wydobyć piękno z zabytków architektonicznych.

Wpływ oświetlenia i punktu widzenia

Może nie będzie to dla Ciebie odkrycie, ale największy wpływ na wygląd zdjęć bu­dyn­ków wywiera oświetlenie oraz punkt widzenia.

oświetlenie – zupełnie inny wygląd budynku w ciągu dnia i w nocy. Na początku swojej przygody z fotografowaniem zabytków wykorzystaj naturalne światło słoneczne lub światło zachodzącego słońca. Nocne fotografowanie zostaw sobie na później. W celu podkreślenia kształtu budynku ustaw się w taki sposób, aby słońce chowało się za obiektem.

jak-fotografowac-zabytki-02

punkt widzenia – niestety bywa tak, że interesujące nas obiekty zazwyczaj są otoczone innymi budynkami, dlatego nie da się zrobić zdjęcia w taki sposób, aby w kadrze nie pojawiło się nic więcej. Warto jednak wykorzystać ogniskową obiektu o długości około 35 mm. Kierując taki obiektyw do góry uzyskamy całkiem ciekawą per­spe­kty­wę. Można też spróbować sfotografować interesujący nas obiekt z budynku na­prze­ciw­ko. Koniecznie zaopatrz się w statyw, co pozwoli Ci robić wyraźne i nie­po­ru­szo­ne zdjęcia.

Wykorzystaj wygląd nieba

Fotografując zabytki warto zwrócić uwagę na wygląd nieba. Po co? Kolor i kształt chmur oraz intensywność słońca doda zdjęciu pożądanych emocji. Szare niebo z równomiernie ułożonymi chmurami to nudne tło, które na zdjęciu nie będzie wyglądać interesująco.

Znajdź detale – podkreśl ich charakter

Podczas fotografowania zabytków warto zwracać uwagę na detale związane z ar­chi­tek­tu­rą obiektu. Najlepiej sprawdzą się tutaj aparaty, które pozwalają na wymianę obiektywów lub są wyposażone w dobry zoom o dużym zakresie ogniskowej. Jeśli detale znajdują się wysoko musisz użyć obiektywu wąskokątnego (duży zoom optyczny). Jeśli są umiesz­czo­ne w poziomie i zajmują sporą powierzchnię wykorzystaj obiektyw sze­ro­ko­kąt­ny (mniejszy zoom optyczny).

Jeżeli masz dużo zdjęć zabytków, możesz stworzyć z nich piękną fotoksiążkę, jak ta poniżej, zawierająca zdjęcia europejskich zabytków.jak-fotografowac-zabytki-03