Poradnik fotografowania: Jak fotografować zachody słońca?

Zachody słońca to świetny temat do zdjęć. Okazuje się jednak, że ich wykonanie nie należy do najprostszych zada. O czym musisz pamiętać, chcąc pochwalić się zatrzymanym w kadrze zjawiskowym zachodem słońca?

Zachód słońca jako tło dla efektywnych zdjęć

Wykonanie zdjęć rozżarzonej świetlistej kuli jest bardzo trudne. Zrezygnuj z uporczywych prób fotografowania samego tylko słońca. Dużo lepszy efekt osiągniesz, gdy potraktujesz zachód słońca jako tło pięknie oświetlające elementy krajobrazu – chmury, skały, piasek, budowle i inne, znajdujące się w pobliżu oświetlone pomarańczowym ciepłym światłem, obiekty.

fot. flickr/deletemem/

fot. flickr/deletemem/

Jakie parametry pomogą uzyskać najlepszy efekt?

Niektóre aparaty cyfrowe posiadają tryb pracy przy zachodzie słońca. Włączenie go automatycznie spowoduje ustawienie optymalnych parametrów do wykonania zdjęcia: kontrast, balans bieli oraz nasycenie. Zdjęcia podczas zachodu słońca wykonuj bez użycia lampy błyskowej, a spośród opcji dostępnych przy balansie bieli, wybierz cień albo zachmurzenie. To spowoduje, że zdjęcie będzie w ciepłych barwach.

fot. flickr/aigle_dore/

fot. flickr/aigle_dore/

Dobre zdjęcie wykonane podczas zachodów słońca wymaga prób i błędów. Jeśli zależy Ci na idealnym ujęciu, próbuj wykonać to samo zdjęcie, stosując różne odległości ogniskowej czyli najprościej mówiąc ­ bawiąc się zoomem. Zachód słońca to dosyć krótka chwila, dlatego też ważne jest, aby kontrolować odpowiedni czas naświetlania zdjęcia. Należy go wydłużać, gdy słońce jest już w ostatniej fazie zachodu i w tym wypadku dobrym rozwiązaniem będzie użycie statywu, by zdjęcie nie było poruszone.

fot. flickr/aigle_dore/

fot. flickr/aigle_dore/

Jeśli zdecydowałeś się na fotografię obiektów, wykonaj kilka zdjęć, komponując je za każdym razem inaczej. Zmieniając ustawienie słońca w kadrze, zwiększasz szansę na swój fotograficzny sukces. Staraj się kierować obiektywem nie w stronę słońca, ale otoczenia. Delikatnie w górę na chmury, czy miejskie wysokie budynki, poniżej linii horyzontu na skały i wodę rozświetloną pomarańczowym blaskiem.

fot. flickr/pedrosz/

fot. flickr/pedrosz/

Pamiętaj również o ustawieniu odpowiedniej ostrości, która w przypadku omawianych zdjęć powinna być jak najwyższa. Jeśli fotografujesz obiekty, to na nie ustawiaj ostrość. Tylko w ten sposób uzyskasz zadowalające nierozmyte kontury. Do dzieła!


zdjęcie w nagłówku: flickr.com/photos/aigle_dore/