Poradnik fotografowania: jak robić zdjęcia w górach?

Podczas ferii zimowych wiele osób wyjeżdża w góry. Na takim wyjeździe nie obędzie się bez zdjęć – na stokach, szlakach turystycznych, w karczmach itp. Nie zawsze jednak oddają one piękno i klimat  górskich krajobrazów. Poznajcie więc 3 wskazówki, jak robić rewelacyjne zdjęcia w górach.

1. By śnieg był biały

Uchwycenie idealnej bieli śniegu – takiej jak w rzeczywistości – na zdjęciu jest dość trudne. Spowodowane jest to tym, że jasny śnieg może zmylić system pomiaru światła. Na szczęście w każdym aparacie cyfrowym znajdziemy program do robienia zdjęć na śniegu. Uwzględnia on zbyt dużą ilość światła i automatycznie dobiera ustawienia. Jeżeli jednak to nie pomaga, trzeba dokonać tzw. kompensacji ekspozycji (skorygowanie ilości światła) ok. +1, +2 stopnie. Dzięki temu zdjęcie wyjdzie jaśniejsze, a śnieg biały.

zdjęcie śniegu

fot. flickr/tambako/

Podczas korygowania kompensacji ekspozycji najlepiej zacząć od niskich wartości i po zrobieniu zdjęcia zaobserwować, jak zmienia się kolor śniegu. Jeśli zdjęcie jest nieudane należy wprowadzić większą korektę (na plus) i znów zróbić  zdjęcie.

2. Zdjęcia górskich krajobrazów

Góry zimą są piękne. Pstrykamy więc mnóstwo zdjęć. Niestety często okazuje się, że na zdjęciach nie wyglądają już tak okazale, jak w rzeczywistości. Dlaczego? Ponieważ będąc  w górach widzimy ogromną panoramę, a apa­rat widzi ten sam obraz w innej skali. Najprostszym sposobem na zrobienie udanych górskich zdjęć, jest więc robienie zdjęć panoramicznych, by uchywcić piękno danego krajobrazu.

góry

fot. flickr/pawel_pacholec

Obecnie większość aparatów posiada funkcję panoramiczną. Wystarczy ją wybrać, a apa­rat sam podpowie, jak wykonać zdjęcie. Poza tym warto zadbać o od­po­wied­nią kompozycję zdjęcia przez budowanie planów, czyli  ustawienie kadrów, na których jest wyraźny pierwszy plan, drugi i tło.

3. Narciarskie szaleństwo

Zdjęcia na stoku, podczas narciarskiego szaleństwa, to podstawa 🙂 Oczywiście nie jest łatwo wykonać zdjęcie w ruchu, ale jeżeli zna się kilka trików, można to  zrobić bez problemu. Najprościej ustawić w aparacie tzw. funkcję sport, ale nie zawsze daje ona pożądane efekty. Żeby fotografowany obiekt nie wyszedł rozmazany, trzeba pamiętać o trzech rzeczach.

zdjęcia na nartach

fot. flick/zachd1_618

Po pierwsze należy skierować aparat na poruszający się obiekt, po drugie ustawić ostrość, a po trzecie podążać aparatem za obiektem, a  gdy znajdzie się w odpowiednim punkcie, np. blisko nas docisnąć spust. W fotografowaniu ruchomych obiektów przydatna jest również funkcja tzw. zdjęć seryjnych, wówczas aparat wykona kilkanaście zdjęć podczas jednego naciśnięcia spustu. Daje to większe szanse na znalezienie tego najlepszego. 


zdjęcie w nagłówku: flickr/burgtender