Poradnik fotografowania: Jak robić zdjęcia w Sylwestra?

Wśród czytelników tego bloga nie ma chyba osoby, która chociaż raz w życiu nie zrobiłaby zdjęcia. Wkrótce wszyscy będziemy świętowali hucznie nowy rok. To idealna okazja do tego, aby zrobić dziesiątki pamiątek. Zamiast stawiać na ilość, postaw na jakość. Będziesz zdecydowanie bardziej zadowolony. Jak zrobić dobre fotografie?

Czy sprzęt fotograficzny jest ważny?

I tak, i nie. Wbrew pozorom, żeby zrobić dobre zdjęcia w Sylwestra (jakiekolwiek zdjęcia!) nie potrzebujesz sprzętu za kilka tysięcy. Cała zabawa polega na tym, żeby zrobić dobre zdjęcie. A takie możesz wykonać nawet niedrogim aparatem. Poznaj dobrze właściwości swojego kompaktowego aparatu. Zobaczysz ile posiada ukrytych właściwości, które pomogą Ci w fotografowaniu. Na dobry początek lepiej kupić dobry kompakt, niż drogą lustrzankę, którą nie będziesz potrafił robić zdjęć.

Poświęć zdjęciu trochę czasu

Nie sposób nacisnąć guzik, czekać na mignięcie flesza i być zadowolonym ze zdjęcia. Poświęć fotografii więcej czasu, żeby nie zmarnować kadru. Rób zdjęcia, na których coś się dzieje. Świetnym momentem na zrobienie radosnych zdjęć jest sylwestrowa zabawa, taniec, śmiech, rozmowy przy wspólnym stole. Skup się na ludzkich emocjach. Ktoś coś żywiołowa opowiada, kto inny zanosi się śmiechem, a jest kto inny ciekawie tańczy? To Twoje obiekty do fotografowania. Nie używaj na siłę zooma. Lepiej podejść bliżej i zrobić dobre zdjęcie. Zapomnij również o fleszu. Wyłącz go i zwiększ czułość. Twoje zdjęcia nabiorą wyrazu.

jak robić zdjęcia w sylwestra

Jak fotografować fajerwerki?

Doskonałe zdjęcia fajerwerków też zrobisz bez użycia profesjonalnego aparatu. Wystarczy, że wyłączysz lampę i ustawisz migawkę na najwolniejszą, jaką możesz. Większość aparatów posiada tryb nocny, który także musisz ustawić. Jeśli Twój aparat posiada timer, sprawdź jak go załączyć, żeby w odpowiednim momencie go użyć. Najlepiej będzie jest aparat ustawisz na statywie.

Użycie samowyzwalacza pozwoli Ci uniknąć drgania aparatu, które wywołasz naciskając guzik palcem. Wyłącz zupełnie zoom. Jeśli Twój aparat robi zdjęcia z opóźnieniem musisz zrobić ujęcie z pewnym wyprzedzeniem. W trakcie robienia zdjęć modyfikuj ustawienia timera, żeby uzyskać jak najlepsze ujęcie.


zdjęcie w nagłówku: flickr.com/photos/gags9999