Poradnik fotografowania: Wiosenne zdjęcia na świeżym powietrzu

Promienne dni zachęcają do wiosennych spacerów i zabaw na świeżym powietrzu z naszymi pociechami. Poznaj 3 tricki, jak robić dobre zdjęcia w warunkach ostrego słońca, zachmurzonego nieba lub deszczu. Dzięki tym poradom zrobisz wspaniałe zdjęcia.

„W marcu, jak w garncu” a „kwiecień plecień…”

Wiosną każdy lubi spacery. Zabieramy dzieci do parku lub lasu albo idziemy z nimi na plac zabaw. Kiedy panuje słoneczna pogoda, nie powinno być problemu ze zrobieniem zdjęcia, nawet jeśli posiadamy zwykły kompaktowy aparat. Problemy mogą pojawić się przy zmianie pogody.

Fotoksiążka ze zdjęciami Twojego dziecka. Zobacz na olemole.pl :)

Fotoksiążka ze zdjęciami Twojego dziecka. Zobacz na olemole.pl 🙂

Wiosna lubi płatać pogodowe figle i jednego popołudnia możemy doznać kon­cer­tu atmosferycznych zjawisk. Podstawą udanych zdjęć jest znana powszechnie praw­da, żeby nigdy nie fotografować pod światło. Z tą wiedzą i poniższymi poradami uda Ci się wykonać dobre zdjęcia.

3 tricki na udane zdjęcie

1. Trzymaj aparat stabilnie

Nikt nie lubi nieostrych zdjęć. Zdjęcia, na których niewiele widać są zdjęciami nieudanymi, które do niczego się nie nadają. Aparat, żeby zrobić nim dobre „nieporuszone”, potrzebuje solidnej podstawy. Będzie Ci to potrzebne, bo każde dziecko, to wulkan energii, który ciężko opanować.

Zasad jest kilka:

  • stabilna podstawa – stopy płasko na podłożu, kolana lekko ugięte, łokcie dociśnięte do tułowia;
  • lustrzanki/bezlusterkowce – podtrzymaj obiektyw wolną ręką od dołu;
  • skorzystaj z wolnych podpór (ściana, drzewo itp.);
  • wykorzystaj ustawienia aparatu, aby wyeliminować drgania;
  • użyj statywu

2. Daj się poprowadzić

Dziecko w trakcie zabawy jest doskonałym bohaterem zdjęcia. Podczas zabawy będą dziesiątki sytuacji, które będziesz chciał uwiecznić na fotografii. Zatrzymaj wszystkie emocje na zdjęciach – radość, złość, płacz, uśmiech. Nie namawiaj swojego dziecka do pozowania, do spoglądania w obiektyw. Naturalne zdjęcia będą o wiele piękniejsze.

zdjecia-zabawy-02

3. Wypełniaj kadr, nie bój się!

Twoje zdjęcia będą o wiele ciekawsze, jeśli zupełnie pozbawisz je pustej przestrzeni. Rób zdjęcia z bliskich odległości. Nie bój się „pozbawić” swojego modela ucha czy fragmentu czoła. Jeśli nie lubisz tego rodzaju zdjęć, pamiętaj żeby zwracać uwagę na tło. Nie pozwól, żeby niepotrzebne przedmioty odciągnęły uwagę od głównego tematu zdjęcia.