Poradnik: Jak robić zdjęcia przy słabym oświetleniu?

Jesienno­-zimowa aura. Piękno przyrody i zimny wiatr. Dni stają się coraz krótsze. Jak w takiej atmosferze robić zdjęcia? Późnym wieczorem, w pochmurny dzień, czy nocą, kiedy naturalnego światła mamy jak na lekarstwo? Poznaj 3 sposoby na dobre fotografie w ciemnościach.

1. Wykorzystaj każde światło

Pięknie oświetlony park lub droga, czy chowające się za horyzontem słońce może stanowić ciekawe tło oraz być idealnym składnikiem kompozycji. Z pewnością znajdziesz wymarzone warunki do fotografowania. W ciekawym oświetleniu fotografowany motyw nabierze interesującej barwy podsyconej jesienno-­zimową aurą.

fot. flickr/25465940@N06

 

Ciekawe nocne ujęcie możesz uzyskać tylko wtedy, gdy nie będziesz korzystać z lampy błyskowej. Jeśli jednak nie chcesz z niej rezygnować, zmniejsz jej moc, aby tylko doświetlić postać. Tło zdjęcia będzie odpowiednio jasne, jeśli wydłużysz czas naświetlania. Aby tło lub obiekt na zdjęciu nie wyszedł poruszony należy użyć statywu.

2. Wydłuż czas naświetlania

Czas naświetlania w pochmurny dzień lub nocą wymaga wydłużenia. Może wynosić nawet kilka minut. Z racji tego, że matryca rejestruje obraz znaczenie dłużej, na zdjęciu rejestrują się wszystkie drgania i zmiany zachodzące w kadrze. Długi czas naświetlania wymaga pracy ze statywem. Jeśli fotografujesz lustrzanką, ustaw tryb wstępnego podniesienia lustra.

fot. flickr/93482748@N02

Wracając do długiego czasu naświetlania…. Fotografując lustrzanką lub kompaktem, ustaw aparat na tryb S (lub TV). W tym trybie ustaw czas naświetlania – resztę parametrów aparat dobierze sam. Eksperymentuj z czasem. Dzięki temu uzyskasz większe lub mniejsze poruszenie obiektów.

3. Podnieś czułość ISO

Fotografowanie nocą czy w czasie pochmurnego dnia nie musi być wykonywane ze statywu. Fotografowanie z ręki jest możliwe dzięki zastosowaniu wysokiego ISO (1600, 3200, i więcej), co jednocześnie pozwala na użycie krótkich czasów naświetlania. Skracając czas, możesz liczyć na to, że fotografowane obiekty pozostaną nierozmazane.

flickr/livenature

 

Dobrze to brzmi, jednak w praktyce musisz się liczyć z tym, że podniesienie ISO spowoduje szumy na zdjęciach. Im wyższe ISO, tym większe szumy. Wzrost ISO powoduje również degradację detali na zdjęciu. Zmniejsza się również zakres tonalny zdjęcia.


zdjęcie w nagłówku: flickr.com/photos/h-k-d