Porady dla początkujących: Jak fotografować w słońcu?

Czy wiecie jednak, że słońce nie zawsze jest sprzymierzeńcem fotografa? Czasami jest na tyle ostre, że uniemożliwia zrobienie ładnych zdjęć. Mamy więc kilka porad, jak fotografować w słońcu. Te proste zasady pozwolą Wam zrobić piękne i efek­tow­ne zdjęcia wakacyjne. 

1. Ustaw odpowiednią ekspozycję

Zasada ta odnosi się przede wszystkim do fotografii krajobrazów. Kiedy podczas wakacji wybierzecie się na wycieczkę w piękny słoneczny dzień, a na niebie nie będzie żadnej chmurki, zdjęcia mogą wyjść zbyt naświetlone. Jest jednak na to bardzo prosta rada, wystarczy przedstawić parametry ekspozycji z wartości „0” na „-1”. (W wię­kszo­ści aparatów cyfrowych zajdziecie taką funkcję – to taki mały kwadracik z plusem i mi­nu­sem.) Co spowoduje takie ustawienie? Dzięki temu zdjęcie będzie nieco ciemniejsze, co o wiele korzystniej wpłynie na jego ogólny wygląd.

fot. flickr/johnonolan/

fot. flickr/johnonolan/

2. Znajdź właściwą pozycję

Ta zasada z kolei odnosi się przede wszystkim do portretów. Jeśli osoba, której robimy zdjęcie ustawi się tak, że słońce będzie padać prosto na jej twarz, to po pierwsze – będzie mrużyć oczy i krzywić się, co spowoduje, że niekorzystnie wyjdzie na zdjęciu, po drugie – na twarzy pojawią się brzydkie cienie. Trzeba więc znaleźć właściwą pozycję, tak aby twarz osoby fotografowanej nie była nastawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej ustawić się  pod drzewem lub usiąść przy kawiarnianym stoliku z parasolem.

Można również użyć „rozpraszacza światła”. Profesjonalni fotografowie mają specjalne blendy, czyli naciągnięty na ramę biały, przepuszczający światło materiał. W przypadku amatorów wystarczy biała koszulka, arkusz białego papieru albo folia aluminiowa, które rozproszą nieco światło. Dzięki temu twarz będzie równomiernie oświetlona.

fot. flickr/fdevillamil/

fot. flickr/fdevillamil/

3. Czy można fotografować pod słońce?

Od dawna znana jest zasada, aby nie fotografować pod słońce. Obecnie jednak coraz więcej z osób z niej rezygnuje, ponieważ aparaty cyfrowe całkiem dobrze radzą sobie ze światłem skierowany wprost w obiektyw.Fotografowanie pod słońce pozwala osiągnąć bardzo ciekawy efekt – jak za mgiełką. Trzeba jednak odpowiednio tym światłem sterować, aby zdjęcie nie było zbyt zamglone. Najlepiej, aby tylko kilka promyków wpadło do obiektywu. Taki efekt można osiągnąć np. kucając i kierując obiektyw w górę, tak aby twarz modela lub jakiś inny element krajobrazu, np. drzewo częściowo zasłaniało słońce.

fot. flickr.com/99797716@N03/

fot. flickr.com/99797716@N03/


zdjęcie w nagłówku: flickr.com/photos/hansel5569/