Porady dla początkujących: Jak robić zdjęcia kwiatów?

Kwiaty, to bardzo dobry temat na zdjęcia, szczególnie latem. Z pewnością macie ich mnóstwo w swoim ogrodzie. Zatem do dzieła 🙂 Zróbcie im piękne zdjęcia!

Polne, ogrodowe, egzotyczne…wszystkie kwiaty są piękne. Nieważne, czy wybierzecie się z aparatem do ogrodu, czy wyjedziecie na wakacje i spotkacie tam nieznane dotąd gatunki kwiatów. Warto wiedzieć, jak je fotografować, by zdjęcia oddawały ich piękno.

Jak kadrować?

Podczas fotografowania kwiatów warto kierować się zasadą trójpodziału. Na czym ta zasada polega? Na podziale zdjęcia zarówno w poziomie, jak i w pionie na trzy iden­tycz­ne czę­ści. Nie­któ­re apa­ra­ty wyś­wiet­lają ta­ką siat­kę na ekra­nie, co uła­twia usta­wie­nie odpo­wied­niej kom­po­zy­cji.

fot. flickr/tanozzo/

fot. flickr/tanozzo/

Chodzi o to, aby nie umiesz­czać głów­nego obiektu w centrum kadru, lecz w tzw. mocnych punktach, czyli tam gdzie przecinają się linie lub w poszczególnych sektorach utworzonych przez te linie. W ten sposób zdjęcia wyjdą niesymetryczne, ale właśnie takie zdjęcia najlepiej się ogląda. Daje to o wiele lepsze efekty, niż gdybyśmy umieścili kwiat w centrum kadru. Pamiętajcie też o tym, że kwiat nie musi w całości znajdować się w kadrze. Można uciąć np. część płatków, skupiając się tylko na jego środku i tle za kwiatem.

fot. flickr/aussiegall/

fot. flickr/aussiegall/

Znajdź właściwą pozycję

Przykucnij i skieruj aparat pod światło. Z takiej perspektywy zrobisz piękne zdjęcia kwiatów. Fotografowanie kwiatów pod światło pozwala osiągnąć bardzo ciekawy efekt – płatki kwiatów wyglądają, jakby były prześwietlone słońcem, co podkreśla ich strukturę. Poza tym fotografowanie kwiatów od dołu sprawia, że wyglądają na większe, niż są w rzeczywistości. Takie zdjęcia są bardzo oryginalne.

fot. flickr/craigoneal

fot. flickr/craigoneal

Tło też jest ważne!

W fotografowaniu kwiatów bardzo ważne jest również tło. Najlepiej, żeby kontrastowało z kwiatem. Musisz więc znaleźć taką pozycję, która pozwoli Ci uchwycić najlepsze tło poza kwiatem. Może warto skierować obiektyw  w górę na błękitne niebo, a może na zieloną trawę? Eksperymentuj 🙂 Najgorszy jest bałagan w tle, który potrafi zepsuć zdjęcie.

fot. flickr/thartz00/

fot. flickr/thartz00/

fot. flickr/aresauburnphotos

fot. flickr/aresauburnphotos

Fotoksiążka z Twoimi zdjęciami

Jeżeli uzbieraliście już pokaźną kolekcję zdjęć kwiatów, umieśćcie je w fotoksiążce. Nie chowajcie zdjęć do szuflady, ale pochwalcie się nimi. Zobaczcie, jak może wyglądać fotoksiążka ze zdjęciami kwiatów 🙂

Fotoksiążka ze zdjęciami kwiatów


Zdjęcie w nagłówku: flickr.com/photos/barbarawalsh/5511367565/in/photostream/