Porady fotograficzne: 3 sposoby na dobre zimowe zdjęcia

Amatorzy fotografii boją się robić zdjęć zimą. Narzekają na niewdzięczną aurę, zbyt dużą ilość bieli, małą ilość światła. Zima to jednak najlepsza szkoła dla począt­kujących fotografów. Podpowiadamy, jak w trzech krokach zrobić bardzo dobre zdjęcia zimą.

1. Wykorzystaj każdą chwilę

Będąc fotografem i chcąc wykorzystać wszystkie atuty zimy, postaraj się wykorzystać każdą chwilę. Nigdy nie wiesz, czy śnieg, który spadł o poranku nie zamieni się po południu w jedną wielką pluchę. Śledź prognozy pogody i dokładnie zaplanuj wyjście w plener.

2. Kluczowe elementy dobrej fotografii zimą

Zdjęcie zimowe są udane, jeśli składają się na nie kluczowe elementy, takie jak:

  • kompozycja – skoncentrowana wokół określonego tematu,
  • ekspozycja – musisz wiedzieć, jak wykorzystać możliwości aparatu,
  • światło – tylko odpowiednie.

Najlepsze kompozycje to takie, które wykorzystują formę: linia płotu czy drzew może posłużyć temu, że odnajdziesz piękny krajobraz godny uwagi. Graficzne kompozycje są bardziej wymagające – wystarczy, że znajdziesz interesujące drzewo lub ciekawy budynek i umieścisz je w 1/3 kadru.

Dobra ekspozycja to taka, która wykorzystuje dodatnią kompensację. Automatyczny system pomiaru światła spowoduje, że sceny, które miały być jasne są zbyt ciemne, a śnieg jest szary. Zaletą zimowych krajobrazów jest piękne słońce. Wykorzystaj je o wschodzie lub zachodnie, wtedy jest najpiękniejsze.

zdjęcia zimowe

3. Jakie wybrać ustawienia aparatu?

Amatorzy posiadający aparaty kompaktowe mogą posiłkować się programem „śnieg”. Wybranie ustawia automatycznie aparat tak, żeby zdjęcia robione w zimowej aurze dobrze wyszyły. W większości przypadków ten program sprawdza się idealnie. Jeśli jednak nie jesteś nimi usatysfakcjonowany powinieneś wykorzystać następujące rozwiązania:

  • kompensacja ekspozycji – opcja dostępna jest w aparatach kompaktowych i każ­dej lustrzance cyfrowej. W zależności od modelu różny jest zakres kompensacji ekspozycji. Najlepiej zacznij od niskich wartości (+1/3EV), a po zrobieniu zdjęcia obserwuj jak zmienia się kolor śniegu. Jeśli Cię to nie zadowoli, wprowadź większą korektę (na plus) i znów zrób zdjęcie. Kombinuj w granicach od 0,5 do 1,5 – jest to najczęściej stosowana korekcja ekspozycji dla zdjęć na śniegu.
  • wykorzystaj histogram – jeśli włączysz tę opcję w swoim aparacie (pod warunkiem, że jest w nią wyposażony), sprawdzisz, czy zdjęcie jest odpowiednio naświetlone. Przesunięcie histogramu w lewo wskazuje, że na zdjęciu jest więcej ciemnych kolorów, a przesunięcie w prawo oznacza przewagę jasnych kolorów. Poprawnie naświetlone zdjęcia to takie, że histogram znajduje się w środkowej części. Żeby wykonać dobre zdjęcie musisz wprowadzić kompensację ekspozycji i obserwować czy histogram zmienił położenie.

zdjęcie w nagłówku: flickr/aigle_dore