Programy do obróbki zdjęć, które warto znać

Codziennie robimy dziesiątki zdjęć. Niektóre z nich nie są idealne i wymagają prostych poprawek. Czym ulepszyć swoje zdjęcia? Poznaj 4 najpopularniejsze programy do obróbki zdjęć. Czy na rynku są darmowe programy, które są proste w ob­słudze? Oczywiście. Wiele darmowych programów graficznych ma szerokie zas­to­so­wa­nie i po­sia­dają narzędzia, które umożliwiają ulepszanie zdjęć.

GIMP

Kultowy darmowy program do edycji zdjęć i tworzenia grafik. Jak na darmowy program GIMPposiada zaawansowany edytor, którego obsługa wymaga doświadczenia, ale nawet początkujący powinni sobie z nim poradzić. Wśród funkcji znajdziemy m.in. automatyczną poprawę zdjęć, ale nie brakuje też narzędzi manualnych. Program pozwala także na pracę na warstwach. Jeśli w podstawowej wersji brakuje nam jakichś zastosowań, możemy je pobrać z dedykowanej programowi strony. Program GIMP znajdziesz tutaj.

PHOTOSCAPE

Darmowy edytor zdjęć i przeglądarka plików graficznych. Program umożliwia robienie pokazów zdjęć i masowe przetwarzanie obrazów. Program wydaje się bardzo prosty, ale wbrew pozorom w programie są ciekawe narzędzia i filtry. Mamy możliwość przeprowadzenia retuszu zdjęć oraz usunięcia efektu czerwonych źrenic. Program pozwala też zmienić rozmiar zdjęcia, zmienić zdjęcie RAW na JPEG czy dodać ramkę i napisy. Program Photospace znajdziesz tutaj.

PICASA

Popularny program do katalogowania zdjęć na komputerze – bardzo funkcjonalny i łatwy w obsłudze. Pozwala uporządkować nasze bogate zbiory zdjęć w praktyczne albumy, wyświetlać zdjęcia na mapie oraz rozpoznaje twarze. W edytorze poprawimy jasność, kontrast i ostrość zdjęć, zawiera on również funkcję przycinania. W Picasie mamy też możliwość nałożenia licznych filtrów i efektów na zdjęcia. Program Picasa znajdziesz tutaj.

PHOTOFILTRE

Darmowy program do obróbki zdjęć, w którym mamy do dyspozycji dużo filtrów. Według producenta jest ich ponad 100! Funkcjonalność programu łatwo rozbudować o dodatkowe wtyczki dostępne na stronie producenta programu. Dodatkowo możemy więc skorzystać z 35 modułów takich jak np. filtr usuwania czerwonych źrenic, ustawienie balansu bieli, a nawet korektę obiektywu typu fish eye. Program posiadam prostą przeglądarkę. Brak obsługi warstw. Program Photofiltre znajdziesz tutaj.