Sesja dziecięca. Pomysły, porady, inspiracje.

Sesje zdjęciowe dzieci są coraz bardziej popularne. Można wy­ko­nać je w profesjonalnym studiu fotograficznym albo zor­ga­ni­zo­wać taką sesję samemu. Jest to świetna zabawa zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Oto kilka moich pomysłów na domowe sesje dziecięce.

Wybierz tematykę sesji dziecięcej

Na początku warto wybrać tematykę sesji zdjęciowej, aby wokół niej zbudować dekoracje i dobrać odpowiednie stroje. Zapytaj dziecko, w jaką postać chciałoby się zmienić. Może to być sesja wróżki albo księżniczki, czerwonego kapturka albo piosenkarki. Takie pro­po­zy­cje na pewno przypadną do gustu dziewczynkom. Chłopcy z pew­noś­cią chętniej zmienią się w piratów, superbohaterów, strażaków albo policjantów. Pamiętaj, że sesja dla dzieci powinna dawać najmłodszym dużo frajdy i zabawy.

Stwórzcie dekoracje i rekwizyty

Wbrew pozorom stworzenie dekoracji i rekwizytów do sesji zdjęciowej nie jest wcale trudne. Oczywiście najlepiej jeżeli wykonasz je wspólnie z dzieckiem. Pierwszy i chyba najprostszy wariant, to wykorzystanie starego prześcieradła i farb. Namalujcie na nim wybraną scenerię. Może to być zamek, łąka albo zaczarowany las. Bardzo efektowną dekoracją będzie gwiaździste niebo, które można stworzyć z granatowego bądź czarnego materiału i lampek choin­ko­wych. Taka dekoracja doskonale pasuje do sesji z superbohaterem w roli głównej. Jeśli zależy wam na bardziej rozbudowanych dekoracjach, możecie je wykonać z kartonów. W ten sposób możecie zbudować np. zamek albo rakietę kosmiczną. Pamiętajcie, aby ładnie je pomalować i ozdobić.

Jeżeli chodzi o rekwizyty, to wiele przydatnych rzeczy znajdziecie w pokoju dziecięcym. Resztę możecie wykonać sami, wykorzystując do tego kartki z bloku technicznego, karton, farby, pisaki i wycinanki. Dziewczynka, która wymarzyła sobie sesje zdjęciową piosenkarki, może wyciąć z kartonu gitarę albo mikrofon. Chłopcy, którzy pragną stać się rycerzami, mogą w bardzo prosty sposób stworzyć szable i tarcze obronne. Wszystko zależy od wyobraźni. Pamiętajcie, że do stworzenia rewelacyjnych dekoracji i rekwizytów można wykorzystać przedmioty codziennego użytku.

Wybierzcie strój 

Odpowiedni strój, a właściwie przebranie, to ważny element każdej sesji dla dzieci. Uwielbiają one zmieniać się w postaci z bajek albo udawać dorosłych. Wiele ciekawych strojów można kupić w skle­pach dziecięcych i to za naprawdę niewielką cenę. Jeżeli uda Ci się upolować jakieś fajne przebranie, po prostu je kup. Dziecko z chęcią wykorzysta je nie tylko podczas sesji, ale również w codziennej zabawie.

Oczywiście możesz spróbować wykonać strój wspólnie z dzieckiem, wykorzystując do tego stare ubrania bądź materiały, których nie używasz. Jeżeli masz zdolności krawieckie, to możesz rozejrzeć się za odpowiednimi ubraniami w lumpeksach i przerobić je zgodnie ze swoimi potrzebami. Dopełnieniem przebrania może być odpo­wied­ni makijaż. Chłopcu można np. namalować wąsy farbami do twarzy, a dziewczynce motylka na policzku.

Pamiętaj, aby zdjęciom z sesji fotograficznej nadać odpowiednią oprawę i umieścić je w fotoksiążce, takiej, jak np. ta:

Fotoksiążka Olemole

Fotoksiążka Olemole