Światło świecy w fotografii

Zbliża się czas, w którym coraz krótsze dni i szybko zapadający zmierzch inspirują amatorów fotografii do zmierzenia się z nocnymi, słabo oświetlonymi scenami. Zdjęcia w ciemności rozświetlanej przez zapalone świece są prawdziwym wyz­wa­niem nie tylko dla osób stawiających pierwsze kroki w fotografii. To trudna sztuka, ale warto jej wypróbować. Oto 6 porad, jak przygotować aparat do zdjęcia w świetle świecy.

1. Przygotuj statyw

Zdjęcia wykonywane po zmierzchu lub zmroku wymagają długiego czasu naś­wie­tla­nia. Jakiekolwiek poruszenie wpłynie na efekt zdjęcia, więc najlepiej unie­ru­cho­mić aparat, używając statywu.

2. Wyłącz lampę błyskową

Zwolennicy flesza będą musieli z niego zrezygnować, jeśli chcą wykonać zdjęcie światła świecy lub obiektów nim rozjaśnionych. Błysk zmieni zupełnie charakter zdjęcia, pozbawi go ciepła i romantycznego klimatu. Oczywiście, są wyjątki od tej reguły. Stosując dyfuzory tekstylne na obiektyw, można zredukować siłę błysku flesza i uzyskać ciekawy efekt zdjęcia.

3. Szukaj odpowiedniego kadru

Kiedy światło jest fotografowanym obiektem, musi być jasne. Ledwo tląca się pło­mie­niem świeczka powinna być dodatkowo oświetlona przez inne świece lub światło z innego źródła niepadające na obiekt bezpośrednio. Światło będące bohaterem fotografii powinno zajmować główną część kadru. W tym wypadku również nie powinno się manipulować przy zoomie, a podejść do obiektu.

4. Poszukaj odpowiednich parametrów ekspozycji

Aby dobrze wykonać zdjęcia w blasku świecy, ustaw jak najdłuższy czas naświetlenia i wię­kszy otwór przysłony.

5. Zadbaj o tło

Wszelkie elementy tła, szczególnie jasne, należy wyeliminować z fotografowanej sceny. Będą dodatkowo odbijać światło.

6. Jednolity płomień i nieruchomy obiekt

Wykonując zdjęcia światłom świec lub fotografując przy nim ludzi lub zwierzęta należy pamiętać o tym, by się nie poruszały. To trudne do osiągnięcia zwłaszcza, że musimy zastosować długi czas otwarcia migawki. Przez ten czas płomień może się poruszyć pod wpływem najmniejszego podmuchu. Jednak do cierpliwych fotografia należy!

Romantyczne i podniosłe fotografie uzyskane za pomocą światła z płomienia świecy to wy­zwa­nie, ale też satysfakcja dla amatorów fotografii. Warto zachować kilka z nich i stwo­rzyć fotograficzną pamiątkę dla siebie i blis­kich, projektując samodzielnie oryginalną fotoksiążkę. Poszukaj inspiracji na OleMole.pl


Zdjęcie w nagłówku: flickr.com/photos/gabrielgm