W jaki sposób fotografować obiekty w ruchu?

Fotografowanie przedmiotów i ludzi w ruchu nie należy do prostych zadań. Przekonał się o tym każdy, kto lubi robić zdjęcia. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy poradnik, jak robić dobre zdjęcia w ruchu.

Zdjęcia w ruchu wyjdą dobrze, jeśli zarejestrujesz je w postaci stop­klatki, czyli w „za­mro­że­niu” lub jeżeli zaprezentujesz je w postaci rozmytej, jakby w poruszeniu. Zasady, jakie przedstawimy poniżej można zastosować zarówno w przypadku fotografowania obiektów w ruchu (osoby, pojazdy, zwierzęta), jak również wtedy, gdy robimy zdjęcie padającego śniegu, deszczu czy chcemy uwiecznić płynącą wodę.

Porada 1 – Migawka jest najważniejsza

Migawka odpowiada w aparacie za sposób uchwycenia na zdjęciu ruchu. Mówiąc bardziej szczegółowo, chodzi o ustawienie prawidłowej wartości czasu jej naświetlania. Im dłuższy czas otwarcia migawki, tym większe rozmazanie (nieostrość) wywołane ruchem obiektu.

Im krótszy czas otwarcia migawki (większa wartość, np. 1/500 s), tym większa szansa na wyraziste przedstawienie na zdjęciu szybko poruszającego się obiektu. Jeśli musimy zastosować długi czas otwarcia migawki, warto zaopatrzyć się w statyw.

Porada 2 – Musisz wiedzieć, jak będzie poruszał się obiekt

To jaki efekt ruchu uzyskamy na zdjęciu, zależy w dużej mierze od kierunku, w którym obiekt będzie się poruszał. Przy użyciu tego samego czasu otwarcia migawki można uzyskać odmienne efekty, w zależności od kierunku ruchu obiektu względem obiektywu.

a) ruch wzdłuż osi obiektywu, czyli na wprost obiektywu – ­wówczas nie nastąpi duże rozmycie (jeśli w ogóle).

b) ruch prostopadle do osi, czyli przed obiektywem w prawo lub w lewo – duże rozmycie.

fot. flick/mkamp

fot. flick/mkamp

 

Porada 3 – Wyprzedź kadr

Obiekt w ruchu wymaga ciągłego śledzenia, aby w odpowiednim momencie nacisnąć spust migawki. Trzeba jednak pamiętać o pewnym opóźnieniu ponieważ część aparatów nie wykonuje zdjęcia od razu po naciśnięciu spustu migawki. Wówczas trzeba pamiętać o tym, żeby wyprzedzać kadr. Dobrym rozwiązaniem będzie naciśnięcie spustu migawki i delikatne przesunięcie kadru w kierunku zgodnym z ruchem fotografowanego obiektu.


zdjęcie w nagłówku: flickr/angelocesare