Zimowe krajobrazy – jak robić zdjęcia w plenerze?

Zima jest wyjątkowo wdzięczną porą do robienia pięknych zdjęć. Jest zmienna i przy­bie­ra wiele form. I mimo że brakuje w niej nieco kolorów, to zimowe krajobrazy urzekają nas bajkową aurą. 

Zimowe krajobrazy mobilizują fotografa do stosowania różnych technik fotografowania. Trzeba przede wszystkim zaadaptować się do ciężkich warunków. Zima jest więc najlepszym czasem, aby szlifować warsztat oraz podnosić swoje fotograficzne umiejętności. Zimowe krajobrazy pobudzają naszą wyobraźnię do poszukiwania ciekawych kompozycji. Zanim wyjdziesz w plener dokładnie zaplanuj trasę, weź sprzęt i bądź ostrożny.

Jak się ubrać?

Do sesji w plenerze trzeba się odpowiednio przygotować. Z jednej strony nie może być Tobie zimno, ale z drugiej nie może być zbyt gorąco. Unikaj niebezpieczeństwa przegrzania organizmu. Najlepiej ubrać się na przysłowiową cebulkę, żeby w razie potrzeby szybko coś z siebie zdjąć. Warto też wybrać się do sklepu sportowego lub turystycznego i wyposażyć się w odpowiednią odzież.

Przeanalizuj lokalizację

Zimowe krajobrazy są piękne, ale mogą być także niebezpieczne. Zrób dobre rozeznanie terenu. Szczególnie groźne mogą być zaspy śnieżne, które kryją gwałtowny spadek terenu. Przestudiuj dokładnie mapę terenu, możesz również zapytać okolicznych mieszkańców.

fot. flick/jantik

fot. flick/jantik

 

Refleks

Szybkie fotografowanie sprawdza się szczególnie w ekstremalnych warunkach. Jeśli aura nie jest sprzyjająca i nie znasz dobrze terenu, musisz pracować szybko. Pozwoli Ci to uchronić siebie i sprzęt przed negatywnymi skutkami pogody. Ustaw aparat na tryb priorytetu przysłony, co pozwoli Ci w krótkim czasie zrobić sporo zdjęć.

Stabilizacja

Przy wietrznej pogodzie docenisz wartość statywu. Czasem jednak sam statyw nie wystarczy i będziesz musiał go dociążyć, żeby był bardziej stabilny. Dzięki temu Twoje zdjęcia wyjdą idealnie ostre.

Pamiętaj, aby ze zdjęć zimowych krajobrazów stworzyć fotoksiążkę 🙂


zdjęcie w nagłówku:  flickr/jazonz/