4 triki na zachęcenie dziecka do nauki

Po pierwszym dzwonku nasze pociechy, ale także i ich opiekunowie, będą się mierzyć z blaskami i cieniami szkolnej rzeczywistości. Kolorowa wyprawka do szkoły nie załatwi wszystkiego. Tornistry i przybory szkolne, z których spoglądają kolorowe postacie z bajek, nie przyczynią się do dobrych wyników w nauce naszych pociech. Ułatwią im na pewno adaptację w szkolnych murach, ale czy wpłyną na przyswajanie wiedzy? Wątpliwa sprawa. Powodzenie musimy wziąć w swoje ręce i wykorzystać klika pomysłów.

1. Ucz systematyczności i dyscypliny

Dyscyplina nie może kojarzyć się z ciągłym upominaniem, egzekwowaniem wiedzy i pod­no­sze­niem głosu. Nic z tych rzeczy. Najważniejsze, by cała rodzina miała od­po­wied­nio ułożony plan dnia. Rytm, wedle którego poszczególni członkowie domu wracają z pracy, szkoły, jedzą wspólny posiłek, odpoczywają, zasiadają do swoich obowiązków razem lub osobno. Czas przeznaczany na prace domowe i naukę musi być silnie zaznaczony w planie dnia.

2. Stwórz miejsce pracy

Miejsce pracy dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym jest bardzo istotne i silnie wpływa na ich koncentrację. Takie miejsce możecie stworzyć wspólnie, dając dziecku sygnał, że oto ma swoją przestrzeń, w której dobrze się czuje. Zaaranżujcie dziecięce biurko, wydzielając miejsce na podręczniki, atlasy, ulubione książki, przybory itp. Możecie je również wspólnie nazwać np. „Biuro Małego Inteligenta” albo „Strefa Ciszy Piotrusia”.

Ciekawym finałem organizacji takiego miejsca będzie domowa sesja zdjęciowa małego ucznia za swoim biurkiem. Traktując tę poważną sprawę pół żartem pół serio, uda Wam się nieco odczarować obowiązki szkolne. Dziecko w swojej przestrzeni na pewno będzie bardziej skoncentrowane i chętniej podejmie pracę.

3. Uczcie się wszyscy razem

Niektóre prace domowe wymagają od dzieci dużego zaangażowania, z którym z początku mogą mieć kłopoty. Wykorzystajcie takie chwile na wspólne spędzenie czasu. Odróbcie razem zadanie domowe, stwórzcie oryginalną pracę plastyczną, czytajcie wspólnie zadane lektury (np. na role), opowiadajcie sobie nawzajem jej treść. Takim sposobem przy­go­tu­je­cie pociechy do samodzielnej nauki, a może mimochodem odkryjecie w nim zamiłowanie do którejś dziedziny nauki.

4. Pamiątki po wykonanej pracy

Pierwsza bezbłędna czytanka, pierwszy wiersz wyrecytowany z pamięci, pierwsze zda­nie, wykonanie wspólnie ozdób choinkowych itp. to niezapomniane chwile dla ro­dzi­ców. Dzieci rozemocjonowane nowymi doświadczeniami w dorosłym życiu zapominają o swoich szkolnych początkach. Dlatego warto każde z przełomowych wydarzeń rejestrować czy to w postaci zdjęć, czy skanów kartek z zeszytów, laurek itp. Wszystkie dokumenty można w ciekawy sposób zamieścić w fotoksiążkach OleMole.pl i stworzyć oryginalną fotograficzną pamiątkę dla przyszłych pokoleń.