Fotoksiążka kucharska

Gotowanie stało się w ostatnim czasie bardzo modne. Gotują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Przyrządzanie pysznych potraw jest bardzo odprężające i relaksujące. Jeżeli gotowanie to twoja pasja i często przyrządzasz różne smakołyki, to stwórz fotoksiążkę kucharską, w której umieścisz nie tylko swoje ulubione przepisy, ale również zdjęcia potraw i tego, jak gotujesz. 

Jak robić zdjęcia potraw?

fotografowanie potrawŻeby jedzenie wyglądało ładnie na zdjęciach, trzeba stosować się do pewnych zasad. Przede wszystkim należy zadbać o dobre światło. Najlepiej fotografować potrawy przy dużym oknie. Światło dzienne pozwoli zachować naturalny wygląd żywności. Zastanów się również, które elementy dania chcesz wyeks­po­no­wać, czy zależy Ci na pod­kreśleniu kolorów, czy może struk­tury poszczególnych elemen­tów potrawy.

Ważne jest również jak najlepsze ułożenie jedzenia. Kompozycja powinna być dostosowana do charakteru fotografowanej potrawy. Dodatki typu: zioła, przyprawy, kwiaty, nasiona, czy pokrojone w plasterki owoce wzbogacą każdą kompozycję. Istotne jest również tło. Przede wszystkim powinno być schludne. Nie rób zdjęć na brudnym blacie lub poplamionej serwetce. Danie można ustawić na drewnianym stole albo eleganckim obrusie. Talerz z wiosenną potrawą pięknie zaprezentuje się na trawie. Takie zdjęcie na pewno wzbudzi pozytywne skojarzenia.

Ustawienia aparatu

Jeżeli chodzi o ustawienia aparatu to przede wszystkim należy pamiętać, aby ustawić w aparacie tryb makro, pozwalający fotografować zdjęcia z bliska. Osoby, które mają bardziej zaawansowane aparaty, powinny skorzystać z ustawień manualnych. Najbardziej odpowiednie będzie ustawienie:

  • małej przesłony (f 2,18 – 5,6) – aby rozmyć tło i uwydatnić najważniejsze elementy potrawy,
  • małej czułości (ISO 100 – 400) – aby na zdjęciu wyszły jak najlepsze kolory,
  • balansu bieli – odpowiedniego do rodzaju oświetlenia.

Oczywiście każde zdjęcie można dodatkowo obrobić w programie graficznym. Przy jego pomocy da się m.in. wykadrować zdjęcie, zmienić kolory lub intensywność światła.

Fotoksiążka kucharska

W fotoksiążce oprócz zdjęć potraw umieść również swoje zdjęcia. Poproście kogoś, aby sfotografował cię w momencie, gdy przygotowujecie swoje ulubione potrawy. Oczywiście w fotoksiążce nie może zabraknąć  przepisów. Poniżej nasz ulubiony przepis na pyszne rogaliki.

fotoksiażka kucharska

Przepis na rogaliki

Składniki:

  • 3 szklanki mąki
  • pół szklanki cukru pudru
  • kostka margaryny Kasi
  • cukier waniliowy
  • 3/4 szklanki piwa

Mąkę przesiać przez sitko posiekać ze schłodzoną margaryną, dodać piwo, cukier i cukier waniliowy. Szybko wyrobić ciasto. Masę wstawić do lodówki na godzinę. Po godzinie wyjąć i rozwałkować na placki wielkości dużego talerza. Każdy pokroić na 8 trójkątów, nałożyć powidła i zawinąć w rogaliki.  Piec 30 min.

Komentarze do Fotoksiążka kucharska

  1. […] ulubione przepisy i możesz stworzyć własną książkę kucharską. Pisałam o tym w artykule pt. Fotoksiążka kucharska. Przeczytaj i zobacz, jakie to […]

Możliwość komentowania jest wyłączona.