Jak robić zdjęcia dzieci?

Robienie zdjęć dzieciom to świetna zabawa, ale również bardzo duże wyzwanie. Zazwyczaj dzieci nie lubią pozować do zdjęć. Uciekają, robią śmieszne miny, zabierają aparat itp. Dlatego podpowiadamy, co należy zrobić, aby zdjęcia dzieci wyszły, jak najlepiej. 

Kiedy najlepiej robić dzieciom zdjęcia?

Bardzo ważne, aby dopasować moment robienia zdjęć, do odpowiedniej pory dnia. Każdy rodzić najlepiej wie, kiedy jest taka pora. To czas, kiedy dziecko jest najbardziej wypoczęte i najedzone. Ma wówczas dobry humor i jest chętne do wspólnej zabawy. Jeżeli zamierzasz robić zdjęcia, np. na spacerze, pamiętaj, że najlepsze światło jest zaraz przed i zaraz po zachodzie słońca, o czym pisałam we wpisie pt. Jak robić zdjęcia dziecku podczas wiosennego spaceru? 3 złote zasady. 

Czym zająć dziecko?

Jeżeli chcesz, aby zdjęcia były naprawdę udane, musisz pokazać dziecku, że robienie zdjęć to świetna zabawa. Wspólna wygłupy to jeden z lepszych momentów na wspólne fotografowanie. Aby dziecko się nie nudziło trzeba je czymś zająć. Pokaż mu przedmiot, który go zainteresuje. Kiedy będzie go oglądać, Ty pstrykaj zdjęcia. Jeżeli robisz zdjęcia na spacerze, użyj kolorowych liści, kasztanów, kamieni, kwiatków itp. Na pewno wspólnie znajdziecie jakieś skarby.

Nie używaj lampy!

Światło to jeden z najważniejszych elementów całego zdjęcia. Najlepsze jest światło naturalne, dzienne. Odsłoń rolety, firanki lub żaluzje w oknie, aby wpuścić do pomieszczenia jak najwięcej światła. Nigdy nie używaj lampy  błyskowej, szczególnie do portretów, ponieważ kolory wychodzą bardzo nienaturalne. Czasami aparat sam włącza lampę, jeżeli ustawiona jest funkcja auto. Wyłącz lampę (w większości aparatów jest to symbol przekreślonej błyskawicy), a zdjęcia na pewno wyjdą o wiele ładniejsze.

Tło też jest ważne

Robiąc zdjęcia dziecku, pamiętaj, aby zadbać również o tło. Najgorzej, jeżeli tłem będzie bałagan w pokoju. Posprzątaj otoczenie albo wybierz miejsce z nienagannym tłem. Jeżeli w pokoju masz kolorową ścianę albo ciekawą, wzorzystą tapetę, to z pewnością będzie ona idealnym tłem do zdjęć. Możesz również rozwiesić prześcieradło albo jakiś kolorowy materiał. Pamiętaj jednak, że jeżeli tło będzie wzorzyste, to ubranko dziecka powinno byś raczej stonowane. Wybierz coś prostego i dobierz odpowiednie dodatki, np. gumkę, broszkę, apaszkę albo pasek.

Rób zdjęcia z różnych perspektyw

Aby zdjęcia były jak najbardziej unikatowe, rób je z różnych perspektyw i różnych kątów. Połóż się na podłodze, ukucnij, zrób zdjęcie bokiem i z góry. Pamiętaj również o tym, aby robić zdjęcia z poziomu dziecka – czyli z takiej wysokości, jakby zdjęcie było robione przez inne dziecko. Do zbliżeń używaj trybu makro.

Zobacz przykładowe zdjęcia dzieci w fotoksiążkach OleMole.

Aby dziecko, było chętne do robienia zdjęć, zainteresuj go jakimś przedmiotem.

Aby dziecko, było chętne do robienia zdjęć, zainteresuj go jakimś przedmiotem.

Pamięta o odpowiednim oświetleniu.

Pamięta o odpowiednim oświetleniu.

Rób zdjęcia z perspektywy dziecka.

Rób zdjęcia z perspektywy dziecka.