Makrografia: Jak robić dobre zdjęcia z bliska?

Kto choć raz złapał bakcyla na fotografowanie, dostrzega magię zdjęć. Przy użyciu aparatu możenie wykreujesz nowych światów, ale z pewnością możesz pokazać te światy, które istnieją obok nas, ale są prawie zauważalne. Mam tu na myśli oczywiście świat roślin i zwierząt. Na uwiecznienie obiektów z bliska pozwala nam makrofotografia. Dowiedz się, jak robić dobre zdjęcia z bliska.

Makrofotografia – co to jest?

Terminem makrofotografii określamy zdjęcia małych obiektów wykonane z niewielkich odległości w dużym zbliżeniu. Czego wymaga robienie dobrych zdjęć makro od amatora fotografii? Co najmniej kilku rzeczy:

  1. cierpliwości
  2. staranności
  3. poświęcenia (bardzo często!)
  4. wprawy

Makrofotografia pozwala skupić uwagę odbiorcy zdjęć na tych elementach otoczenia, na które nie zwraca się uwagi. Zdjęcia w makro skupiają się na detalach, a te wywołują w nas zachwyt i refleksję, ponieważ na co dzień tego rodzaju szczegóły są dla nas niezauważalne. Zanim rozpoczniesz naukę, jak robić dobre zdjęcia makro, musisz dowiedzieć się, na co pozwala Ci twój sprzęt.

Wiedza na temat tego, jak blisko możesz podejść do fotografowanych obiektów z pewnością przyda się podczas rozpoczynania przygody z makrofotografią. Tego typu informacje znajdziesz z pewnością w instrukcji swojego sprzętu.

Zdjęcia z bliska – jak to robić dobrze?

1. Podejdź najbliżej jak to możliwe

Nie musisz od razu włączać opcji makro w swoim aparacie. Przed przystąpieniem do wykonania zdjęć z bliska sprawdź, jak blisko możesz podejść do obiektu z wy­łą­czo­nym trybem makro w aparacie. Znajdź informację o zakresie odległości aparatu od fotografowanego obiektu (poznaj minimalną i maksymalną odległość, może to być nieskończoność).

2. Wyeksponuj to,co ważne

Pamiętaj o tym, że Twoje zdjęcia będą oglądać inni, dlatego muszą wiedzieć, co oglądają. Zadbaj o temat zdjęcia – wyeksponuj go, spraw żeby był widoczny. Twój temat musi zdominować kadr.

fot. flickr/gruenewiese

 

3. Unikaj poruszenia zdjęcia

W makrofotografii niezbędnym narzędziem jest statyw. Dzięki niemu wyeliminujesz ryzyko poruszenia zdjęć. Dobrze jeśli Twój aparat możesz zaopatrzyć w pilot wyz­wa­la­ją­cy działanie migawki – korzystając z niego unikniesz poruszenia sprzętu podczas naciskania spustu.

4. Rzuć więcej światła

Właściwe oświetlenie obiektów podczas wykonywania zdjęć makro ma bardzo duże znaczenie. Jednym z problemów jest cień, jaki na obiekt mogą rzucać postać fo­to­gra­fu­ją­cego, aparat czy statyw. Żeby uniknąć tych problemów warto zainwestować w tzw. pierścieniową lampę błyskową.