Poradnik dla rodziców: Piszemy bajkę razem z dzieckiem :)

Chcecie kreatywnie spędzić czas ze swoim dzieckiem? Napiszcie wspólnie bajkę, wykonajcie ilustracje i wydrukujcie w formie fotoksiążki. Będziecie się świetnie bawić nie tylko przy jej projektowaniu, ale również czytając ją wspólnie w wolnych chwilach. 

Skąd wziąć pomysł na bajkę?

A więc zabieramy się do pracy. Napisanie bajki wcale nie jest trudne. Jeżeli Wy nie macie pomysłu na fabułę, to na pewno Wasza pociecha coś wymyśli. Wyobraźnia dzieci nie zna granic:) Nie narzucajcie im swojego zdania. Tworzenie książki ma być wspaniałą zabawą przede wszystkim dla dzieci. Bajka może być zupełnie abstrakcyjna albo może opisywać historię, która wydarzyła się naprawdę, np. na wakacjach. Wówczas bohaterami możecie być Wy i Wasze dzieci.

Wykonajce ilustracje

Obrazki do bajki dziecko  może stworzyć samodzielnie, albo możecie wykorzystać Wasze zdjęcia, jako ilustracje. W pierwszym przypadku dziecko musi wykonać rysunki  na kart­kach papieru, a Wy musicie je zeskanować. Takie ilustracje można będzie zamieścić w fotoksiążce.

flickr/photos/stawarz/

flickr/photos/stawarz/

Oczywiście obrazkami w bajce mogą być również zdjęcia, np. z wakacji. Możecie również zorganizować w domu małą sesję zdjęciową specjalnie na potrzeby bajki. Wasze dziecko na pewno ucieszy się z takiej sesji. Do dzieła:)

Bajka w kolorowej oprawie

Olemole oferuje mnóstwo szablonów fotoksiążek, więc na pewno wybierzecie takie, który spełni Wasze oczekiwania. Może być bardzo kolorowy, jak szablon „szaleństwo kolorów” albo stonowany, jak szablon „sesja zdjęciowa”. W fotoksiążce można bez problemu umieścić zdjęcia oraz tekst wymyślonej wspólnie z dzieckiem bajki. Co więcej, na okładce można dodać tytuł i zeskanowany obrazek, stworzony przez Waszą pociechę. Na ostatniej stronie możecie umieścić zdjęcia autorów i krótką notatkę o nich. Będzie to niezwykła i oryginalna fotoksiążka.

fot. flickr/photogramma1

fot. flickr/photogramma1

Pomyślcie, z jakimi emocjami Wasza pociecha będzie wypatrywała listonosza, który przyniesie fotoksiążkę. Później niecierpliwe odpakowywanie i wspólne czytanie.

Nie ma na co czekać! 🙂 Zabierajcie się do pisanie i pamiętajcie, że jeżeli będzie to Wasza pierwsza fotoksiążka, otrzymacie 50% rabatu na jej wykonanie. Możecie go pobrać tutaj.


Zdjęcie w nagłówku: https://www.flickr.com/photos/michael-wright/3872482398