Jak fotografować architekturę?

Z każdej miejskiej wycieczki przywozimy mnóstwo zdjęć za­by­tków, budynków i ciekawych rozwiązań architektonicznych. Wbrew pozorom fotografowanie architektury nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Trzeba wykazać się dużą inwencją twórczą, aby nasze zdjęcia, nie były takie jak zdjęcia tysięcy innych turystów. Poznaj 3 zasady, dzięki którym uda Ci się zrobić niepowtarzalne fotografie architektury.

1. Dobierz odpowiednią perspektywę

W każdym mieście napotkasz wysokie budynki, które trudno sfotografować inaczej, niż od dołu. Jeżeli skupisz się tylko na takiej perspektywie, twoje zdjęcia będą powtarzalne i nudne. Postaraj się znaleźć inny punkt widzenia. Może warto wejść do budynku na­prze­ciw­ko, wjechać na ostatnie piętro i z okna zrobić zdjęcie. Poszukaj różnych ciekawych ujęć, a twoje fotografie nabiorą charakteru.

To samo zdjęcie i kilka różnych spojrzeń:

zdjęcie architektury miejskiej

fotografia architektury

fotografia budynków

 

Problem mogą sprawiać nie tylko zdjęcia w pionie, ale również w po­zi­omie. Wówczas warto zastosować funkcję zdjęcie panoramiczne, bądź obiektyw szerokokątny. Poniżej przykłady zdjęć pa­no­ra­micznych.

zdjęcie panoramiczne Pragi

Panorama Pragi.

zdjęcie panoramiczne

To zdjęcie panoramiczne ukazuje urokliwą wyspę w środku miasta.

fotografia panoramiczna

Dzięki zdjęciom panoramicznym można ukazać piękne miejskie uliczki.

2. Pamiętaj o detalach

Miejska architektura to nie tylko ogromne budynki i monstrualne zabytki, ale również piękne detale, urokliwe uliczki i wiele ory­gi­nal­nych elementów infrastruktury miejskiej. Oko fotografa powinno być na nie szczególnie wyczulone. Fotografując je trzeba również znaleźć dla nich odpowiednią perspektywę i uchwycić je w ory­gi­nal­ny sposób, np. zestawiając stare z nowym, ale nakładając na zdjęcie odpowiednie filtry, by oddać charakter danego detalu.

ciekawa architektura miejska

Kolorystyka i zdobienia tego budynku są bardzo oryginalne. Zdjęcie zrobione od dołu pokazuje piękne zdobienia balkonowe.

architektura miejska

Dla niektórych, to zwykłe drzwi. Oko fotografa dostrzegło jednak coś więcej. Okalający je bluszcz nadaje im tajemniczego charakteru.

Kolorystyka i forma tego zdjęcia oddają charakter starego miasta i zabytkowej architektury.

3. Bądź oryginalny

Niektórzy uważają, że fotografowanie architektury jest bardzo proste. Budynki przecież się nie ruszają i cały czas są takie same, więc nie ma problemu, żeby wykonać dobre zdjęcie. Niestety to, co dla jednych jest plusem, okazuje się być również minusem. To, że architektura jest niezmienna i cały czas taka sama, powoduje, że zdjęcia są bardzo powtarzalne. Tymczasem, każdy chce się jakość wyróżnić i sprawić, by jego fotografie, były czymś więcej niż zwykłymi zdjęciami budynków.

Nie ma zasady, bądź wskazówki, która pozwoli robić oryginalne zdjęcia. Trzeba wykazać się wyobraźnią i inwencją twórczą. Poniżej zamieszczam zdjęcia, które mogą być dla dla was inspiracją.

Zdjęcie wieżowca odbite w innym budynku. Ciekawa perspektywa i spojrzenie na miejski krajobraz.

Oryginalne zdjęcie rynku miejskiego. Wygląda jak oprawione w ramkę.

Zdjęcie zrobione z poziomu chodnika. Mimo tego kompozycja jest oryginalna, ukazuje cisną miejską zabudowę, a czarno-biały filtr nadaje zdjęciu nostalgiczny charakter.

Komentarze do Jak fotografować architekturę?

Możliwość komentowania jest wyłączona.