Zdjęcia panoramiczne – niegdyś mrzonka dla amatorów fotografii – dziś są w zasięgu ręki niemal każdego posiadacza aparatu cyfrowego. Pięknymi zdjęciami panoramicznymi jeszcze nie tak dawno mogły poszczycić się kolorowe magazyny, które opłacały profesjonalnych fotografów. Dziś album lub fotoksiążka z wykonanymi przez Ciebie zdjęciami panoramicznymi jest marzeniem do zrealizowania. Poznaj kilka zasad, jakimi się kierować, by wykonać dobre zdjęcie panoramiczne.
Zdjęcie panoramiczne – czym jest?
Zdjęcia panoramiczne to fotografie, na których uwidoczniona jest szeroka, rozległa scena. Rozróżnia się kilka rodzajów fotografii panoramicznych, w zależności od kąta widzenia. Mogą to być:
- fotografie panoramiczne pełne, które umożliwiają oglądanie sceny dookoła
(360 st. w poziomie), - fotografie panoramiczne częściowe, które obejmują swym zasięgiem fragment widoku.
Jakim aparatem wykonać zdjęcie panoramiczne?
Odpowiedź brzmi – każdym aparatem można wykonać zdjęcia panoramiczne. Zdjęcie panoramiczne można wykonać specjalnym aparatem panoramicznym. Fotograficy amatorzy dużo częściej korzystają jednak z metody przenikania zdjęć. Sfotografowane obrazy nakładają na siebie w odpowiedni sposób i montują w programie graficznym.
Niektóre aparaty posiadają funkcję ułatwiającą realizację takiego zdjęcia – można podpatrzeć, czy linie obrazów nakładają się na siebie w odpowiednim miejscu.
Jak wykonać zdjęcie panoramiczne?
Wykonanie zdjęcia panoramicznego nie jest trudne. Swoją przygodę ze zdjęciami panoramicznymi zacznij od spokojnych krajobrazów przyrody bądź architektury. Nie sięgaj z początku po widoki z ruchomymi obiektami, bo wymagają sporej wprawy. W każdym jednak przypadku realizację panoramy na zdjęciu ułatwi Ci statyw.
Po umocowaniu i wypoziomowaniu aparatu na statywie, ustaw odpowiedni zoom – niewiele większy od najmniejszego. Zanim zaczniesz rejestrować sceny, „na sucho” przesuń aparat po całym widoku i sprawdź czy linia górnego brzegu kadru z horyzontem jest taka sama. Jeśli nie, będziesz musiał zmienić położenie statywu, pamiętając o tym, aby ustawiać się tyłem do padania światła.
Następnie, ustaw aparat na pierwszej scenie, od której rozpoczniesz rejestrację panoramy i dobierz odpowiednie parametry (ostrość, migawkę i przysłonę). Fotografuj poszczególne sceny jedną po drugiej, przesuwając aparat w linii poziomej. Absolutnie, nie należy zmieniać ustawień podczas rejestrowania poszczególnych scen, gdyż zdjęcia po zmontowaniu nie będą do siebie pasowały.
Warto, żebyś swe najlepsze częściowe zdjęcia panoramiczne wyeksponował w albumie lub fotoksiążce. To pamiątka godna Twojego wysiłku, jaki włożyłeś w realizację fotografii panoramicznych. Zobacz przykładowe fotoksiążki.
Zobacz inne artykuły, w których znajdziesz informacje o zdjęciach panoramicznych: